Spor Toto Süper Lig 2018/2019

Dünya da genelde teknik direktör sıralamaları yapılırken en çok değerlendirmeye tabi tutulan veri maç başı toplanan puanlardır. Hocanın günümüze kadar topladığı puanlar, çıktığı maç sayısına bölündüğünde elde edilen bu veri hocanın kazanan olmaya ne kadar yatkın olduğunu da göstermektedir. Spor Toto Süper Lig 2018/2019 sezonumuzda, tüm Süper Lig hocalarımızın bu verilere dayandırarak bir analizini paylaşmak istedik.

Spor Toto Süper Lig 2018/2019 MBP(Maç Başı Puan)

Tablo Analizi

Yukarıda paylaştığımız Spor Toto Süper Lig 2018/2019 Sezonu, teknik direktör verileri “transfermarkt” sitesinden elde edilen verilere göre düzenlenmiştir. Tablo okunurken unutulmaması gerekenler; Phillip Cocu’nun sadece ikinci antrenörlük deneyimi, İsmail Kartal, Mehmet Altıparmak ve İbrahim Üzülmez bu ortalama puanları Süper Lig’e çıkarken yakaladılar, Tamer Tuna ve Erol Bulut da geçen sene elde ettikleri ilk yıl verileri ile tablomuzda yer alıyor.

Çok büyük aksilikler yaşanmazsa, geçen senenin sonundaki gibi bir 4 takım yarışı ile başlayacağını düşündüğüm ligde sezon sonuna doğru Galatasaray ve Beşiktaş’ın yarışı devam ettireceğini düşünüyorum.

Trabzonspor ise yine beklentilerin altında kalıp, Avrupa hayallerini başka bir sezona bırakacaktır. Sivasspor zaten Samet Aybaba ile yakalamış olduğu havayı Tamer hoca ile devam ettirebilirse hem Sivasspor hem Tamer Tuna lige kök salmış demektir. Bayram Bektaş hocalığında Göztepe geçen sene olan performansının uzağında kalır. Ertuğrul Sağlam tanıdığı bildiği yerde belli bir standartın altına düşmez ve aksilik olmazsa ilk 10’da ligi tamamlar belki biraz daha yukarıları da görebilir. Bülent Korkmaz boğucu savunma-kontra futbolunda yine diretirse ligin ilk yarısını göremez.

Klüp yapılanmalarımız her ne kadar ileriye doğru gidiyor ve ligimiz git gide zorlaşıyor gözükse de doğru transferler ile büyük hayalleri olan küçük takımlar istedikleri yerlere gelebilir; ama bunun için doğru ekip ve doğru çalışmanın yanı sıra futbol meleklerine de ihtiyaç var. Bursaspor ve Ertuğrul Sağlam bunu sabırla başarmıştı. Bu sezon sürpriz olmaz ama muhakkak bir gün olacak.

VAR sisteminin kullanılacağı yeni sezonda herkese sağlık ve başarılar dileriz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.