2019 model televizyonlar şimdiden teknoloji marketlerindeki yerlerini aldı. Peki ne gibi yeniliklerle geldiler? 8K, HDMI 2.1 ve Mikro LED terimlerini gelin hep birlikte araştıralım. Bu sene televizyonlarımızı değiştirmek için uygun bir sene mi, hep birlikte yorumlayalım.

Öncelikle 2019 model televizyonlar kesinlikle çok daha parlak, daha akıllı ve daha yumuşak bir seyir sunacak.  Bir süre televizyonlardaki gelişmeler durmuş gibi gözüküyordu. 3D televizyonların çok talep görmemesi, 4Kların üzerine de uzun zaman bir gelişme olmaması tüketicileri yeni bir televizyon almaktan uzak tutuyordu. Ancak 8K, HDMI 2.1 ve Micro LED’lerin sahne almasıyla teknoloji pazarında yepyeni bir sayfa açıldı.

CES 2019, bu tanımları biz tüketicilere en iyi şekilde aktaran fuardır. Bu senede yine birçok ürün ve teknoloji bu fuar ile hayat buldu.

8K Televizyonlar

Bu fuarda neredeyse bütün TV üreticilerinin yeni 8K modellerini sergilemesi hiç şaşırtıcı gelmedi. Özellikle geçtiğimiz sene Samsung Q900 ile başlayan 8K TV furyası önümüzdeki senelerde de pazarı ele geçireğe benziyor. Sorun şu ki ülkemizde bile daha 4K yayın yapana sayısı 20’yi geçmezken 8K TV’lere gerçekten ihtiyaç var mı? Japonya dışında bu yayın kalitesine ulaşabilen çok bir ülke de yok 🙂 Oyun konsolları da şu an için 30 fps’de 4K özelliklerini test ediyorlar. Kısacası 8K için, en azından ülkemiz adına şu an çok erken ve tabi ki pahalı bir tercih sebebi.

HDMI 2.1

Oyun konsolu dedik, yayınlar dedik, aslında bunların hepsi teknolojik gelişmelerde birlikte hareket etmektedir. 8K 2019 model televizyonlar ın mağazalarda görünmeye başlamasının nedenlerinden biri de, HDMI 2.1’in kullanıma hazır olmasıdır. HDMI 2.1 tanımı, neredeyse on yılı aşkın bir süredir kullandığımız HDMI konektörünün en yeni sürümüdür.

HDMI 2.1’in en göz alıcı özellikleri, 8K, Yüksek Kare Hızı (HFR), dinamik meta verileri, Gelişmiş Ses Dönüş Kanalını (eARC) ve Değişken Yenileme Hızını (VRR) desteklemek için yeterli hıza ve bant genişliğine sahip olmasıdır.

Yine daha önceden konuştuğumu gibi 8K ve HFR (100 / 120Hz) yayınları hala bize uzak olsa da, diğer özellikler bize ciddi avantajlar sunuyor. Dinamik meta veriler üstün bir HDR deneyimine bizi taşıyacak. Mesela eARC, TV’nin HDMI çıkışını kullanarak bir ses çubuğuna veya alıcıya kayıpsız ses göndermesine izin verecek. Ve tabi ki VRR, bu özellik oyunculara daha yumuşak görüntüler sunacak.

MICRO LED

CES 2019’daki son büyük trend de Micro LED idi. Bu teknolojiyi içeren 2019 model televizyonlar, mütevazi televizyonlarımız tamamen bir üst sınıfa atlatacak potansiyele sahiptir.  Şu andaki en yüksek teknolojili ekran teknolojisini bile aşan bir performans seviyesi sunar. Temel olarak Micro LED, her pikselin kırmızı, yeşil ve mavi renkleri için üç mikroskobik LED’den oluştuğu bir panel kullanır.

Bu teknoloji, LCD ve OLED TV’lerin güçlü yanlarını sağlamakla birlikte, zayıf kalan yönlerinden de kurtulmamızı sağlıyor. Bir LCD TV’nin parlaklığı ve daha doygun renklerini,  OLED’in derin siyahlarını ve daha geniş görüş açılarını birleştirmemizi sağlıyor. Tepki süreleri  aşırı hızlı, bu da oyuncular için harika bir haber; ve inorganik LED’ler kullandığından, görüntü tutma veya ekranda yanma gibi bir tehlike ile asla karşılaşmayacaksınız.

Sonuç olarak 2019 model televizyonlar geçtiğimiz senelere göre birçok yeni özellik ile birlikte geliyor. Televizyonunu değiştirmek isteyenler için önerimiz, 8K şu an için bir öncelik taşımıyor, ama 4K sahibi değilseniz, 2019 model HDMI 2.1 özellikli, Mikro LED’li 4K bir ürün tercih edebilirsiniz. Eğer yakın zamanda bir 4K televizyon almış iseniz, kesinlikle değiştirmeyin. En az 2 sene daha sizi idare edecektir.

Ciao,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.