Bu yazımızda sizlere Afrika’nın kuzeydeki yıldızı olan Fas hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Uzun yıllar Osmanlı ve Portekiz himayesi altında kalmış olan bu ülkede, mimari olarak da yer yer bu etkilere rastlanabilmektedir. İmkanımız olursa Fas’a gidersek mutlaka uğramamız gereken yerler;

El Jadida

El Jadida, Atlantik okyanusu kıyısında yer alır. Faslılar için popüler bir yaz tatil beldesi olmasına rağmen, şehir nispeten az yabancı ziyaretçi çekmektedir. Eski bir Portekiz şehri olan UNESCO listesindeki Mazagan Kalesi’nin atmosferik kalıntıları, okyanus ve şehir üzerinde yer alan konumu ile harika manzaralar sunmaktadır. Buradaki mimari Avrupa mimarisine daha çok benzemektedir. Su sarnıçları alışılmadık tarzı ziyaretçileri kendine çekmektedir, burayı ziyaret etmenin bedeli ise 10 Fas dirhemi yani yaklaşık 1 USD.

Şehre en yakın plajlar yaz aylarında yerli tatilcilerle oldukça dolu olabilir. Ancak şehirden kısa bir mesafe bile uzaklaşırsanız serin deniz suları tarafından kuşatılmış, sessiz ve temiz altın kumlar uzanır.

1

Khenifra

Fas’ın kuzey kesiminde, Khenifra şehri, Oum Er-Rbia Nehri’nin yanında güzel bir konuma sahiptir ve Atlas Dağları ile çevrilidir. Doğa severler ana şehre kısa bir mesafede Khenifra Milli Parkı’nı ziyaret etmelidir. Milli park iki güzel göl ve kokulu Atlas sedir ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Oum Er-Rbia Nehri’nin kaynağını, kırmızımsı-kahverengi kayalardan aşağı inen basamaklı şelale ile ziyaret edebilmek mümkün.

2

Larache

Kuzey Fas’ın Atlantik kıyısında yer almaktadır. Bir İspanyol sömürge şehri, zamanla o etkilerden kurtulmuş ve bembeyaz kireç duvarların arasında tüm yerel insanların nasıl yaşadığını görmek için harika bir kültür güzergahına dönüşmüştür. Jardin de Lions’ta dinlenebilir ve gerçek sokak sanatının birçok fotoğrafını çekebilirsiniz. Detaylı ve renkli resimler doğal sahneler, binalar ve sosyal mesajlarla, şehir merkezinde uzunanan duvarları ziyaretçilere bir kültür festivali sunmaktadır.

3

Afrika’nın gizli cennetler serimizin diğer bölümlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Gidebilecek durumu olanlara şimdiden iyi yolculuklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.