Libya nerede diye soracak olursanız, haritada Afrika kıtasının kuzeyine bakmanız yeterli olacaktır. Para birimi Libya Dinarı olan ülkenin nüfusu 7.2 milyondur. Nüfusun yaklaşık yüzde 30’u başkent Trablus’ta yaşamaktadır. Libya, Afrika’nın en büyük 4.ülkesidir.

1

Tadrart Acacus

Tadrart Acasus, Acasus Dağları olarak da bilinir ve Ghat sıradağları serisinin bir uzantısıdır ve Sahra çölünün de bir kısmını oluşturmaktadır. Bölgede farklı stillerde yapılmış birçok delik kompozisyonu ve kaya oyma sanatı vardır. Bu bölge ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Buna rağmen, son zamanlarda yapılan petrol arama çalışmaları bölgeye büyük zararlar vermektedir.

Tadrart Acacus

Sabratha

Sabratha’nın tarihi limanı, M.Ö 500 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Roma İmparatorluğu M.S 2 ve 3.yüzyıllarda bölgede hakimiyeti ele geçirmiştir ve bölgede yenileme çalışmaları yapmıştır. Bugün, geriye kalan şey ise 3.yüzyılın sonlarından itibaren 3 katlı bir tiyatro ve Isıs, Liber Pater ve Serapis’e bağlı birkaç kutsal alan.

3

Cyrene

Cyrene, Libya’daki tüm Yunan kentsel topluluklarının en eskisi ve en önemlisidir. Libya’nın geleneksel adı Cyrenaica ondan belirlenmişti. Cyrene, M.Ö 630 yılında bir Yunan yerleşimi olmuştu, ancak kaçınılmaz olarak M.Ö 96’da Roma şehrine dönüştü. MÖ 96’da bir Roma şehrine dönüştü. Arkeolojik alan, Apollo, Demeter ve Zeus için kutsal alanları içeren birkaç dikkat çekici yapıya sahiptir. Libya’daki en iyi tatil noktalarında burada buluyor.

4

Jamahiriya Müzesi

Jamhahiriya Müzesi Libya’nın Ulusal sergi salonudur. 47 galeri salonuyla Libya geçmişinin sayısız efsanesine ev sahipliği yapıyor ve ülke tarihinin Roma ve Yunan zamanından, dünya miraslarından ve daha sonraki siyasi geçmişlerinden hatıraları taşıyor.

Eğer yolunuz olurda Libya’ya düşerse, hem denizin ve güneşin hem de gizemli tarih ve coğrafyanın tadını çıkartabilirsiniz. Afrika’da bir Akdeniz ülkesi, bu tanım bile sizce de yeterince enteresan değil mi? Bir diğer Kuzey Afrika ülkesi olan Fas hakkında yazılarımızı okumak isterseniz buraya tıklayarak devam edebilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.