Sierra Leone nerede yer alır diye soracak olursanız bu ülkeyi Afrika’nın batı kıyılarında aramaya başlamalısınız. Sierra Leone para birimi, ülkede 1964 yılından beri kullanılmakta olan Leone’dir. Bir diğer kullanımı Sierra Leone Leonesi (SLL) olarak geçmektedir. Sierra Leone nüfus bakımından ortalama bir Afrika ülkesi sayılabilir, Dünya Bankası verilerine göre nüfusu 7.6 milyondur. Kuzeydoğusunda Gine; güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunur. Peki esas konumuza gelirsek, nereleri gezelim nereleri görelim?

River Number Two Beach

Sierra Leone, Freetown’da yer alan bu nehir, ülkede görülmesi gereken yerlerin en başlarında gelmektedir. İnanılmaz manzarası, beyaz kumları ve pırıl pırıl suyu ile cennetten bir kçşede olduğunuza sizi inandırabilir. Ama işin doğrusu, son yıllarda artan turizm sonucu burası pek de gizli kalamamıştır. Haftasonları insan akını yaşandığı için hafta içi gitmek daha verimli olacaktır. Ama işin özeti, ülkeye gidip sakın bu plajı görmeden dönmeyin.

SONY DSC

 

Bunce Adası

Bunce Adası, Batı Afrika bölgesindeki en eski köle pazarlarından biri olan, tarihsel olarak çok önemli bir dönüm noktasıdır. Sierra Leone Nehri üzerindeki Freetown’un hemen dışında yer alan ada, Avrupa köle tüccarlarının köle ticareti için mükemmel bir yerdi. 1700 ve 1800’lü yıllarda, binlerce Afrikalının Kuzey Amerika ve Batı Hint Adalarında kölelik yaşamı için Bunce Adası aracılığıyla ülkeyi terk ettiği tahmin edilmektedir. Yakın zamanda restore edilmiş bir kale, kölelerin katlanmak zorunda kaldığı koşullar hakkında önemli fikirler verir. Özellikle köle ticareti veya Bunce Adası hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için, Freetown’da bir müze de bulunmaktadır.

Sierra Leone – Bunce Island

Banana Adaları

Eğer ana karadana biraz uzaklaşmak istiyorsanız, Banana Adaları (Muz Adaları) sizin için ideal bir nokta diyebiliriz. Bu adalar, Sierra Leone’nin en iyi plajları ve dalış noktalarına sahiptir ve bir noktada ülkenin gururu da diyebiliriz. Yol ile birbirine bağlı 2 ana ada vardır, Dublin ve Ricketts. Dublin, kartpostallara layık plaj görüntüleri ile iyi bilinirken, Ricketts ormanları ile daha iyi bilinir. Çok sessiz ve sakin yerlerdir genelde sadece yerliler vardır. Ulaşım, Freetown’dan tekneler ile sağlanmaktadır.

Sierra Leone – Banana Island
http://www.westafricantoursinfo.com/destinations/sierra-leone.php

Alternatif olarak Afrika yazılarımızdan Libya hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak ilerleyebilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.