Zambiya Afrika kıtasının nispeten güneyinde yer almaktadır. Okyanuslara kıyısı bulunmaktadır, ama barındırdığı doğal yaşam da okyanusları da eksik kalsın dedirtecek cinstendir. Zambiya ismi ise Zambezi nehrinden gelmektedir. 17 milyon nüfusu barındıran Zambiya kıtanın cennetlerinden biridir.

Viktorya Şelaleleri (Victoria Falls)

Şelaleden akan su belirli bir seviyede olduğunda, maceracı turistlerin”Şeytanın Yüzme Havuzu”diye adlandırdığı bir havuz bulunmaktadır. Şelalenin kenarındaki bir kaya bariyeri ile oluşan su deliği cesur yüzücülere şelalenin kenar kısımlarına tırmanma şansı tanıyor. Tehlikeli bir atlayış olsa da nispeten az sayıda ölüm meydana gelmiştir. Şelalenin manzarasına ve büyüklüğüne gelince, dünyada böyle bir yerin var olduğu hem de Zambiya’da, insanın aklına gelmez.

1

Kashiba Gölü

Zambiya’nın en sıradışı göllerinden biridir. Su ile dolu küçük deliklere yol açan kireçtaşı erozyon tarafından oluşturulan göller Ndola şehrinin Mpongwe kasabasında yer almaktadır. Su, balıkların yüzdüğünü rahatça görebilecek kadar berraktır. Göl, suyun inanılmaz mavisi ile birlikte büyük bir doğal yüzme havuzu gibidir. Henüz doğrulanmamış bile olsa söylentiler buradaki derinliğin 100 metreye kadar ulaştığı yönündedir. Gölün çevresinde ‘Ichitapa’ veya ‘lsoka lkulu ‘ adı verilen bir canavarın varlığı gibi birçok yerel efsane vardır.

2

Blue Lagoon Milli Parkı

Yağışlı sezon boyunca (Kasım-Nisan), Kafue ovaları, akasya ormanlık alanıyla harikalar diyarına dönüşür ve Blue Lagoon Milli Parkı’nı Zambiya’daki en güzel yerlerden biri haline getirir. Zambiya’nın daha ünlü milli parkları (Güney Luangwa, Kafue, Güney Luangwa, vb.) kadar ziyaret edilmediği gerçeği, ziyaretçilerin huzurlu ve sessiz bir kuş gözlem zamanına sahip olabileceği anlamına da gelmektedir, bu park dünyanın en çeşitli kuş türüne sahiptir. Bir tür su antilopu olan Kafue lechwe, Blue Lagoon Milli Parkı’nda bolca bulunur. Parkın ziyaret ücreti kişi başı 10 USD.

 

3

Bu yazımızda sizlere olur da birgün Zambiya ziyaretiniz olursa görmeniz gereken yerlerden bahsetmeye çalıştık, serimizin diğer yazıları için takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.