Yazı dizimizde bahsi geçecek yerler, dünyamızın belki de en esrarengiz kıtası olan Afrika’nın, olur da imkanınız olursa görmeniz gereken gizli cennetleridir.

Selous ve Mahale Dağları – Tanzania

Dünyanın en büyük koruma alanlarından biri olan Selous Game Reserve, özellikle Wildebeest göçü geçtiğinde, daha iyi bilinen ama çok daha küçük bir yer olan Serengeti Milli Parkı’na akın eden ziyaretçilerin çok az bir kısmı kadar ziyaretçi alıyor. Selous sadece daha büyük değil, aynı zamanda açık alan olduğu için çok geniş ve sansasyonel görüntülere tanıklık etmek hayal değil.

2

Bir diğeri de Tanganyika Gölü. Afrika’nın büyük Rift Vadisi’nin dağlarında bulunan büyük bir tatlı su gölüdür. Gölün doğu kıyısında, Tanzanya’daki Mahale Dağları Milli Parkı altın kumlu plajlar ve yemyeşil tropikal ormanlar içermektedir. Parkın büyüklüğü ve uzaklığı nedeniyle, vahşi şempanzelerin en büyük kalan popülasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şempanzelerin ve aslanların birlikte yaşadığı tek yer. Mahale’ye sadece tekne ile ulaşılabilir ve park sınırları içinde doğa yürüyüşlerine izin verilen Afrika’da birkaç milli parktan biridir. Diğer yapılabilecekler arasında kano, kuş gözlemciliği, şelaleler ve derin su yüzücüleri yer almaktadır.

1

Rubondo Adası – Tanzania

El değmemiş ve uzaklarda kalmış olan Rubondo Adası, Tanzanya’daki Victoria Gölü’nün güneybatı köşesinde yüzen bir yağmur ormanıdır. Rubondo Adası’nda, sayıları bir avuç kadar olan milli park çalışanları hariç, insan yerleşimi görülmemektedir. Şempanzeler, orman filleri, zürafalar ve nadir sitatunga antilopları için önemli bir sığınak noktası haline gelmiştir. Milli park kamp alanı adada bulunan tek medeni bölgedir ve rehberli doğa yürüyüşleri ve tekne yolculukları gibi aktivitelere sunmaktadır. Çok sınırlı bir süre için, konuklar şempanzeleri insanlara alıştırmak için kurulmuş bir koruma ekibinin projesine katılabilirler.

3

Afrika hakkında devam edecek olan serimizin bu yazısını, videomuzu izlemeden bitirmeyin derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.