Türk restaurantları, Türk mutfağı bir markadır. Bu markayı da elimizden geldiğince yurt içinde ve yurt dışında duyurmamız gerekiyor. Bugün ki yazımızda, New York City’de ki en gözde Türk usulü yemek yapan yerlerin tanıtımını yapacağız.

Sadece Amerika değil Türk restaurantları dünyanın her yerine yayılmış durumda. Gerek turistik seyahatlerimde, gerek yurt dışındaki iş toplantılarında da hep çok olumlu yorumlar aldım. Bu hem bizi mutlu ediyor, hem de oralarda aç kalmamış oluyoruz 😀

YENİ AKIM – AMERİKA’DAKİ TÜRK RESTAURANTLARI

Yeni yeni yaygınlaşan bir kültür, malum fast food dünyasının merkezinden bahsediyoruz. Döner ve kebaptan bahsetmeyeceğim, adamlar simitimize, pidemize özel pilavlarımıza bile çok büyük ilgi gösteriyor. Aklımda hep çiğ köfte neden tutmadı sorusu var ama vardır bir bildikleri ama o da zaman içerisinde dünyadaki yerini alacaktır.

simit

Boston da yaşayan Şef Ana Sortun çok uzun zamandır Türk yemeklerinin hayranı ve her platformda bu kültürü paylaşmaya devam ediyor. Doğu ve Batı’yı saran bir mutfak olarak tanımlıyor. “Çin, Rusya, Ermenistan, Yunanistan ve Orta Doğu’dan pek çok etki var. Baharat kullanımı, onu Akdeniz’in geri kalanından ayıran şeydir. Uygun şekilde marine edilmiş, ızgara et ve balıklardan oluşan zarif menüsü, kimyon ve sumak gibi malzemelerle zenginlik kazanıyor.”

Ottoman Taverna, yakın zamanda açılmış olan 14. yüzyıldan bu yana uzanan pideler (peynir ve kıyma ile doldurulmuş ekmek) ve bunun gibi bir çok geleneksel yemekleri burada tadabilirsiniz. Bu arada, New Yorklular sevgili bagetlerini Simit + Smith’ de geleneksel simidimiz ile karşılaştırabilir.

NEW YORK CITY

turkish-restaurants

SİP SAK

Midtown East ve Upper East Side, şehrin en büyük Türk restoranlarından birine ev sahipliği yapıyor. Sip Sak en tanındık Türk restauranları ndan biri, Grand Central’dan kısa bir yürüyüş mesafesinde. New York’un herhangi bir yerinde Türk yemeği yiyecekseniz, Sip Sak’ta yiyin.

Mezeler kendi başlarına bir yemek ama Sip Sak’ın etli ana kısımları da sebzeler kadar harika. Kıyılmış kuzu veya taze kırmızı biberle karıştırılmış ve şiş şeklinde şekillendirilmiş tavuktan yapılan Adana kebapları, etin tadını ezmeden bize ulaştırıyor. Kızarmış kuzulu hünkar beğendiler, sadece bir çatal darbesiyle parçalanırlar. Güzelce haşlanmış bir patlıcan püresi üzerinde servis edilir.

Birinci sınıf ürünler, bistro benzeri bir menkan ve bir Midtown adresi ile Sip Sak’ın fiyatları rakiplerine göre birazcık pahalı ama Türk mutfağının tadına değer.

TACİ’S BEYTİ

Taci’s Beyti (Tah-jee’s Bay-tee) 26 yıldır yerel bir cazibe merkezi olan Midwood, Brooklyn’de yer alıyor. Sip Sak’dan daha rahat bir yer, daha düşük fiyatları var. Sip Sak’ınkinden farklı olarak sıra dışı patlıcanlı yemeklerin yerini kuzu alıyor.

Kuzu derken tuzlu, yağlı katkısız saf bir kuzu etinden bahsediyorum; Kuzu severler için kuzu. Eğer o sizseniz, hemen iskender kebabından sipariş edin. Kuzuların ince talaşı bir miktar kömür topladıktan sonra, kalın bir keskin yoğurt tabakasına yerleştirilmiş tereyağlı kızarmış pide parçalarının üzerine bir tabakta size sunulacak. Biraz domates sosu – sadece sıvılaşıncaya kadar ısıtılmış tuzla ezilmiş domatesler – ile süsleyin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LİMAN

Burası da adı üstünde bizi İstanbul boğazda yemek yiyor hissi alşılayan bir mekan. Bu gündelik mekan, Sheepshead Körfezi’ndeki suyun hemen üzerinde yer alıyor.

hamsi-tava

Liman kesinlikle mezeleri ile ön planda, balığın yanındaki domates-salatalık ve diğer her çeşit salatalar yıl boyunca taze ve gevrek. Baharatlı domates bazlı bir sos olan ezme, damağınızda unutulmayacak bir tat bırakacak. Izgara et isteyenleri de hayal kırıklığına uğratmaz, ancak Liman’ın asıl olayı dediğimiz gibi o leziz deniz mahsulleridir. Özelikle Hamsi, Türk restauranları nda az rastlayabileceğimiz bol ekmekli kızarmış hamsi yemek fırsatınız kaçırmayın. Taze, salamura ve tatlı, tek ihtiyacınız birazcık limon ve soğan.

Şimdiden giden gitmiş ve gitmeyi düşünen arkadaşlarımıza afiyet olsun.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.