Ah meydanı dünya güzelliklerini sunmaya devam ediyor. İşte dünyanın en güzel 10 şelale;

10) Detian Şelaleleri , Çin Halk Cumhuriyeti

detian

Detian Şelalesi Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi ve Vietnam sınırında bulunan Detian Şelalesi, Asya’da bulunan en büyük, dünyada bulunan ise ikinci büyük şelale.

 

9) Huangguoshu Şelalesi , Çin Halk Cumhuriyeti

Huangguoshu

Huangguoshu Şelalesi Dünyanın el ile dokunulabilen tek şelalesi olan Huangguoshu Şelalesi, Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelaleler Bölgesi’nde bulunmaktadır.

8) Victoria Şelalesi , Zambiya

africa-victoria-falls-waterfall

Victoria şelalesi 1.7 kilometre genişliğindeki alanı kapsamakta, saniyede yaklaşık 1 milyon litre suyun 108 metre aşağıya dökülmektedir. Düşen sularda kırılan güneş ışıklarını görsel olarak bir şölen izletmektedir.

7) Cataratas Las Tres Hermanas Şelalesi , Peru

Cataratas Las Tres Hermanas ile ilgili görsel sonucu
Kaynak: www.pinterest.com

Cataratas Las Tres Hermanas Şelalesi dünyanın üçüncü büyük şelalesi olarak kayıtlarda yerini almaktadır. Peru’da, Ayacucho bölgesindeki Rio Cutivireni’deki şelale 914 metre yüksekliktedir. Yaklaşık olarak saniyede 1 metreküp su akmaktadır. Şelalenin çevresi yaklaşık 30 metre yüksekliğe ulaşabilen oldukça bitkili yüksek bir alanda bulunmaktadır.

6) Angel Şelalesi , Venezuela

Angel_Falls_in_Venezuela

Angel Şelalesi Venezuela’da bulunan dünyanın en yüksek şelalesi. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir. .

5) Yosemite Şelalesi , ABD

Yosemite

Yosemite Şelalesi 739 m ile Sierra Nevada Dağlarında bulunur. Dünyanın en önemli 10 şelalesi içerisinde yer alan ve üç bölümden oluşan Yosemite Şelaleleri Kuzey Amerika’nın en yüksek şelaleleridir.

4) Jog Şelalesi , Hindistan

Jog_şelalesi

Hindistan’ın en yüksek şelalelerinden biri olan Jog Şelalesi, Sharavathi Nehri ‘nin 253 metre yükseklikten aşağı dökülmesi ile oluşmaktadır. Yağmur dönemi öncesinde ince birkaç dere şeklindeki şelale, muson yağmurları başladığında ise çok geniş bir yapıya ulaşmaktadır.

3) Kaieteur Şelalesi , Guyana

Kaieteur-şelalesi

Potaro Nehri üzerinde yer alan şelale Güney Amerika’daki Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer almaktadır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biri olan 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.

2) Niagara Şelaleleri , ABD-Kanada

Niagara Falls
Niagara Falls, Ontario, Canada

Muhtemelen dünyanın en ünlü su parkı olan Niagara Şelalesi Ontario ve New York şehirleri arasında yer alır. Her yıl 14 milyon ziyaretçi şelaleyi görmek ve bu muhteşem ana tanıklık etmek için dünyanın dört bir yanından bir çok turist buraya gelmektedir. Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük şelalesi dir. Gemilerle bu şelaleyi daha yakından görmek suların düştüğü yere daha çok yaklaşmanızda mümkündür.

1) Iguazu Şelaleleri , Brezilya-Arjantin-Paraguay

Iguassu_falls_rainbow

Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan İguazu Şelalesi, Brezilya ve Arjantin sınırında yer alır. Bu doğa harikasında , İguazu Nehri boyunca 275 adet şelale bulunur. Bu şelalelerden büyük bölümü 64 metre yüksekliktedir. En muhteşem olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.

En güzel plajlar için hemen tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.