Sizler için bu kez dünyadaki en iyi şef kavramını masaya yatıracağız ve bu tanıma en uygun isimleri sizinle paylaşacağız.

Anthony Bourdain

anthony bourdain öldü ile ilgili görsel sonucuYemek dünyasının kötü Çocuğu olarak da adlandırılan Anthony Boudrin , 25 haziran 1956 yılında New York kentinde doğmuştur. CNN ekranlarında yaptığı yemek show ları ile birçok insanın beğenisi kazanmıştır. New York’taki Brasserie Les Halles restaurantının baş şefi olan Bourdain, yemeğe olan düşkünlüğü küçük yaşlardaki Paris ziyaretinden sonra başlamıştır. Travel channel kanalında yaptığı No rezervations adlı program ile şöhretini daha da ilerleten ünlü şef, yemek ve gezi ile kitaplarda yazmıştır. Genç yaşlarda en iyi şef olma yolundaki kararlılığı ile bir istiridye teknesinde istiridyeyi tattıktan sonra kendisini yeni tatlar bulmaya adamıştır.

Paul Bocuse

paul bocuse ile ilgili görsel sonucuPaul Bocuse, Fransa’da “Mutfak Sanatı’nın Babası” olarak adlandırılmıştır. Birkaç yıldır yemek pişirme ikonuydu. Bocuse, çağdaş Fransız mutfağının büyük elçisi idi ve taze kaliteli malzemeler için değer sağladığı için geleneksel mutfaktan ziyade zengin bir mutfak olmayan Nouvelle Cuisine ile bağlantılı en iyi şef arasındaydı. Sadece mutfağın kralı değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki en iyi şef olmak için öğrencileri iyi eğiten bir kral yapımcısıydı. Yüzyılın Şefi ve Liderlik ödülüne layık görülen bu süper star, bugüne kadar tadı olan lezzetlerin tadına varacağınız yemeklerin yanı sıra servis ettiği mutfaklar tarafından da hatırlanacak.

Thomas Keller

1955 Kaliforniya Oceanside doğumlu Thomas Keller, Fransız pişirme sanatında devrim yaratan bir isim olarak kabul ediliyor. Sadece şef değil aynı zamanda restoran sahibi ve yazar da olan Keller, 1996 yılında En İyi Amerikan Şef Ödülü başta olmak üzere birçok ödüle sahip.

Napa Valley Restaurant, The French Laundry ve Perse’nin sahibi olan dünyaca ünlü aşçı, aynı zamanda Ratatouille ve Spanglish gibi filmlere verdiği danışmanlıkla da biliniyor. 2005 yılında kariyerini Michelin yıldızıyla taçlandıran şef, Amerika’da, iki farklı restoranı için üç Michelin yıldızı almayı başaran tek şef olarak tarihe geçmeyi başardı.

Şu anda yedi Michelin yıldızı bulunan Keller, sayısız ödül ve birçok başarısıyla şef olmak isteyenlere rol model olabilecek bir kişi.

Charlie Trotter

Charlie Trotter ile ilgili görsel sonucu

Chicago’dan Amerikalı bir şef olan Charlie Trotter, “MasterChef” adlı popüler yemek programının kurucu babasıdır. Bir restaurateur, bir televizyon yıldızı ve bir yazar. Siyaset Bilimi’nde üniversite diplomasına rağmen, yemek sevgisini keşfetti. On dört yemek kitabı ve üç yönetim kitabına sahip olan, kesinlikle şefler olan en tanınmış yazarlar arasındadır. Charlie Trotter Culinary Eğitim Organizasyonu’na bağlı olan bu adam, gıdaların sadece bir tutku olmadığını, bu sevginin olduğunu ve herkesin buna layık olduğunu düşünüyor.

Alain Ducasse

19 Michelin yıldızını alarak tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Alain Ducasse yoluna, kariyerinde önemli bir yeri olan Moulin de Mougins’ten sonra otel restoranları ve ardından 2000 yılında Alain Ducasse’yi açarak devam etti.

1984 yılında La Terrasse in Juan-les-Pins’in baş aşçısı olan Ducasse, önemli otellerin restoranlarında çalışarak, otel dünyasında adını duyurdu. Kariyerine sığdırdığı yıldızlar, aşçılık okulu, yemek kitapları, restoranlar ve verdiği danışmanlıklar ile çok yönlü bir aşçı.

Ducasse’nin 7 farklı ülkede 14 restoranı bulunuyor. 33 yaşındayken Michelin yıldızını kazanarak zamanının Michelin yıldızını kazanan en geç şefi ünvanına layık görülen Ducasse, bir aşçıdan çok diplomat gibi olan şık giyim tarzıyla da biliniyor.

Emeril Lagasse

emeril lagasse ile ilgili görsel sonucu

Fransız-Portekiz-Amerikalı bir restoratör olan Emeril Lagasse, aynı zamanda yazar, televizyon yıldızı ve perküsyonist olarak da bilinen bir çok ünlü restoranın şef sahibidir. Tüm restoranları, mutfak dünyasında en yüksek puanlıdır. Bu çoklu görev James Beard ödülünün bir ödülü oldu ve onun Creole ve Cajun Pişirme tekniği ile tanındı. Ve kim şefler iyi ödenmez diyor? Emeril Lagasse’nin yemekleri yılda 150 milyon dolar kazanıyor. Bu şefler için gerçekten büyük, değil mi?

 

 

Ferran Adria

İspanyol asıllı şef Ferran Adria, 2011 yılında kapattığı El Bulli isimli restoranı ile tüm dünyaya adını duyurmayı başardı. 1962 yılında İspanya’nın Katalonya bölgesinde doğan Adria, tam bir alaylı. Çeşitli restoranlarda garsonluk yapan ve işe bulaşıkçılıkla başlayan ünlü şefin restoranı El Bulli, 2002 yılından bu güne kadar beş defa dünyanın en iyi restoranı seçilmiş ve Adria defalarca dünyanın en yaratıcı şeflerinden biri olarak lanse edilmiştir.

Moleküler Gastronomi’nin öncüsü olarak bilinen şef, Gourmet dergisi tarafından “Mutfağın Salvador Dali’si” olarak gösterilmişti. Aynı zamanda Time dergisinin “En Önemli 100 İnsan” listesine bile girmeyi başarmıştır.

Wolfgang Puck

wolfgang puck ile ilgili görsel sonucu

Wolfgang Puck, yeryüzünde en çok kazanan şeflerden biri olarak kabul edilen Amerikalı bir Avustralyalı şefti. Wolfgang Puck, Amerikan Yemeklerinin Asya, Fransız ve Kaliforniya yöntemlerinin unsurlarını ve dünyanın dört bir yanındaki mutfaklardan çeşitli birinci sınıf kaliteli malzemeleri bütünleştirerek nasıl geliştirdi. Annesi ile birlikte yemek yaparak çocukluktan ders almış ve uygulamıştır. Yemek kitabı yazarı, restaurateur, işadamı ve restoranı ABD’nin ilk 40’ı arasında yer almıştır. Akademi Ödülleri Başkanının resmi catering şirketlerinden biri olarak onurlandırılmıştır.

Jamie Oliver

jamie oliver ile ilgili görsel sonucu

Jamie Oliver İngiliz bir şefin yanı sıra bir sanatçı. Temel olarak organik gıda üretimi ve pişirme üzerine odaklanan kendine özgü mutfak TV şovlarıyla ünlüdür. Hazır yemeklere karşı çıkmış ve taze % 100 doğal içeriklerde vurgulamaktadır. Çok sayıda uluslararası repertuarla tanınıyor. Kendi tarif kitapları ve televizyon şovları İngiltere genelinde büyük bir başarı elde etti. “Jamie’s 30 Minute Meal” adlı kitabı, 2010 yılında Birleşik Krallık’ta milyonlarca kopya sattı. Oliver ayrıca bir MBE’ye layık görüldü ve popüler yemek programı “Gıda Devrimi” olarak adlandırıldı.

Gordon James Ramsay

İskoçların ilk Michelin yıldızlı en iyi şef olarak ünlenen Gordon Ramsay, gastronomik şanı pek de iyi olmayan bir ülkenin adeta medar-ı iftiharı. Turizm mezunu olan Gordon Ramsay, kariyer hayatına ilk kez Raxburg’da Hause Otel’de komilik ile başladı ve ardından Wickham Arms’da yardımcı şef olarak çalıştı. Patronunun karısıyla yaşadığı yasak aşk yüzünden işinden kovulmasıyla, bir anda bütün hayatı değişti. Harvey’s’te Marco Pierre White ile çalışmaya başladıktan sonra Fransız mutfağını keşfeden Ramsey, Paris’e gitmeye karar verdi. La Gavroche’da 1 yıl boyunca Albert Roux’un yanında çalıştı ve Fransız Alpleri’ndeki Otel Diva’ya ikinci şef olarak davet edildi.

Ardından yeniden Paris’e dönen ünlü şef, Guy Savoy ve Joel Robuchon gibi Michelin yıldızlı şeflerle çalıştı. 5 yıllık şeflik kariyerinin ardından mola verip  Karayipler’e gitti ve 1 sene boyunca özel aşçılık yaptı. Döndüğünde Rossmore’un %10 hissedarı oldu. 1998 yılında Gordon Ramsay’ı açarak, üç yıl içinde üç Michelin Yıldızı alan şef, ününü tüm dünyaya çoktan duyurmuştu. Bugün bir dünya markası olan Gordon Ramsay restoranlar, kitaplar, danışmanlık ve Şeflerin Düellosu gibi TV show’larıyla adeta bir başarı hikayesi. Gordon Ramsay, Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde de başı çekiyor. Ramsey’i tanıyanlar bilir ama bilmeyenler için ekleyelim; Ramsey aynı zamanda ağzının bozukluğu ile de epey meşhur.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.