Her geçen gün, AH MEYDANI ekibi baş döndürücü ve gün geçtikçe hızlanan bir haber döngüsü ile karşınızda olmaya çalışıyor. Özellikle teknolojik gelişmeler hem bizi hem de ziyaretçilerimizi heyecanlandırıyor. Bu yüzden, bireyin, trendin, organizasyonun veya paylaştığımız teknolojinin okuyucularımızın dikkatine değer olup olmadığını iyice araştırmamız gerekiyor: harika bir hikaye var mı, taze ve acil bir şey mi? Uzun vadede etkisi nedir?

Bu görevin bir parçası olarak, alanındaki en başarılı insanlardan bazılarına zorlu görevler yükleniyor. Onlara sadece dünyanın nasıl değişebileceğine ya da 2025’te nasıl olacağına dair cesur bir tahminde bulunmalarını istemiyoruz – çok daha zor bir şey için istekte bulunuyoruz: gelecek 12 ayda dünya nasıl olacak? Dünyamızı etkileyen en önemli trendler enerji, siyaset, kültür, ilaç, iş, teknoloji, iş, güvenlik ve çevreyi nasıl şekillendirecek?

Minik uydular Dünyaya nasıl baktığımızı değiştirecek

Telekomünikasyon sistemleri ya da zorlu uzay görevleri, uydular dünyamızın sorunsuz ilerlediğinden emin olmak için önemli bir rol oynuyor. Ancak hacimli ve karmaşık cihazların yörüngeye girmesi, zaman ve para açısından çok büyük bir maliyete neden olmaktadır. Yeni yeni üretilmeye başlayan minik uydular bu dinamiği değiştirebilir. CubeSat sadece 10 x 10 x 11.35 cm boyutlarında! Uzaya bir cep telefonu fırlattığınızı düşünün, Dünya yüzeyinin milyonlarca fotoğrafını çekmek için kullanılabilirler.

Toplu taşıma, yeniden keşfedilmek üzere, ama düşündüğünüz şekilde değil

Toplu taşımada yer bulabilmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Giderek artan nufüs, teknolojik gelişmeler ile büyük şehirlere göç edip, şehir sınırları dışa doğru itildikçe, taşıma sistemlerimizde sıkıntılar çıkmaya başlıyor. İşler ters gittiğinde, küçük onarımlar ya da değişiklikler potansiyel bir ulaşım kriziyle başa çıkmak için yeterli olmayabilir.

Virgin grubunun kurucusu Richard Branson, “Demiryollarının son 100 yılı desteklediği şekilde, “hyperloop” bir sonraki seviyeye bizi taşıyabilir” diyor. “Tamamen yeni bir erişim seviyesinin sahip olacağını düşünün. Seyahatler, örneğin, trenle üç saatten 30 dakikaya kadar inebilir ve fiyatlar şehir içi halk seyahatleriyle kıyaslanabilir fiyatlara azaltılabilir. ”

Bakıcılık güzel bir gelir kapısı olacak

Yetenek gerektiren işler, şu an içinde yaşadığımız otomasyonla delinmiş dünyadan bizi koparıyor. İşlerimize talip onlarca robottan bizi annelerin veya ebeveynlerin tipik olarak koçluk, eğitim ve rehberlik gibi üstlendikleri süreçler ayakta tutabilir. Teknolojik gelişmeler kapsamında her şeyi her işi yapabilirler ama çocuk gelişimi için hiçbir insandan iyi olamayacaklar.

Yapay zeka ve robotlar gittikçe daha fazla rutin işler yaptıktan sonra, insanların diğer insanlara yatırım yaptığı bir yetenek ekonomisi fikri giderek daha cazip hale gelecektir” diyor düşünce kuruluşu New America’nın başkanı ve CEO’su Anne-Marie Slaughter. “Ancak bizim işimiz, hem evde hem de işte toplumsal cinsiyetin tarafsız olduğundan emin olmak olacaktır.”

Ciao,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.