Her şey bir tweet ile başladı. Elon Musk, yılın başında yeni bir tünel delme makinesi olan yeni girişiminin “bir ay içinde” kazmaya başlayacağını ilan etmişti ve o sözünü de tuttu.

Cumartesi sabahı erken saatlerde ise bir tweet daha geldi. Musk mesajında; “Bu gece Los Angeles’ın altında Boring Co. tünelinin tam uzunluğu boyunca yürüdüm. Rahatsız edici uzun. 10 Aralık’ta açılış partisi için hazırlanıyor.” dedi.

Nedir Bu Tünel, Ne İşe Yarayacak?

Yer altı tünel ağları oluşturmak kolay bir iş değildir. Şehirler zaten onların altında karmaşık yapılara sahiptir. Bu yüzden Musk’ın ilk kazısını özel bir arazide gerçekleşiyor. Proje genişlediğinde ise planlama yetkililerinden tek tek izin alması ve bütün bir şehrin planlamasını yapması gerekecek. Şimdilik çok uzun bir yol gibi görünüyor. 2016 senesinde kurulan ve kalabalık şehirlerde tüneller yardımıyla araçları trafik derdinden kurtarmayı hedefleyen projesi ile adından sıkça söz ettiren Boring Company’nin Los Angeles’daki tüneli açılış için gün saymaya başladı.

Ne Zaman Açılacak?

Şirketin Hawthorne, California’daki merkezinden iki kilometre uzakta bulunan test tünelinin ilk bölümü, sadece bir davetiye ile gelecek ay açıklanacak. Şimdiye kadar, tünelin ne kadar uzun olduğunu, tam olarak nerede bulunduğunu veya makinenin ne kadar derin kazdıklarını açıklanmamıştı. Ancak belediye başkanı Eric Garcetti, Boring şirketi tarafından oluşturulanlar da dahil olmak üzere tünel kazma teknolojisindeki gelişmelerin, LA’nın Union Station merkezi karayolu taşımacılığından LAX havaalanına bir ekspres hattı oluşturulmasını mümkün kılabileceğini öne sürmüştü.

Genelde SpaceX ve Tesla’nın tarih verme ve verilen tarihe uyma konusunda pek de başarılı olmadığını düşünürsek, verilen tarihe şüpheyle yaklaşılmasını normal karşılamak lazım ancak yine Elon Musk’tan gelen bir videoya ve 10 Aralık’a dair ısrarlı açıklamalara bakacak olursak, Boring Company’nin sözünü tutacak gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

Musk ayrıca Tesla Inc.’in TSLA,% -1.55 ve SpaceX’in CEO’sudur.

Boring Co., tünelin “bağımsız elektrikli paten” kullanacağını ve 8 ila 16 kişinin 150 mil / saat hıza ulaşabileceğini söyledi.

Şirket ayrıca Chicago’da ekspres bir transit hattı ve New York’tan Washington’a giden yüksek hızlı bir banliyö hattı inşa etme teklifleri de sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.