Eveeet şeflerim, reklamlarda bile görür olduk Endüstri 4.0.. Ne bu 4.0?? Araç yakıt ibaresi değil, Counter Strike yeni sürüm değil, Beşiktaş maç skoru hiç değil. Bizi ayakta tutan bize yol gösteren sanayinin yeni sürümüdür arkadaşlar. Endüstri 4.0 ya da daha net bir tabir ile 4. Sanayi Devrimi, birçok otomasyon sistemini, veri alıp verme işlemlerini ve üretim teknolojisini kapsayan geniş bir terimdir.

İlk sanayi deviriminden (su ve buhar gücü) bu yana makineler, insan ihtiyaçlar ile doğru orantılı bir şekilde gelişmektedir. İkinci sanayi devriminde elektrik kullanımı yaygınlaşmış, bu enerji ile seri üretim ve montaj hatları hızlanmıştır. Üçüncü sanayi devrimi ile de bilgisayar ve otomasyon sistemleri kontrolü ele almıştır. Şimdi sırada dördüncü sanayi devrimi bu makineleri birbirleriyle senkronize bir halde haberleştirmek bulunuyor.

Industry_4.0

1.0/ Mekanik Üretim Tesislerinin Uygulanması (18. Yüzyıl)
1712 Buhar Makinesinin İcadı

2.0/ Elektrik ve İş Bölümüne Dayalı Seri Üretime Geçilmesi (19. Yüzyıl)
1840 Telgraf ve 1880 Telefon İcatları
1920 Taylorizm (Bilimsel yönetim)

3.0/ Üretim Süreçlerinin Otomasyonu (20. Yüzyıl)
1971 İlk mikro bilgisayar (Altair 8800)
1976 Apple I (S. Jobs ve S. Wozniak)

4.0/ Otonom Makineler ve Sanal Ortamlar (21. Yüzyıl)
1988 AutoIDLab. (MIT)
2000 Nesnelerin İnterneti (IOT)
2010 Hücresel Taşıma Sistemi
2020 Otonom Etkileşim ve Sanallaştırma

Peki Bu Süreç Nasıl Ortaya Çıktı?

robot kız

Tabi ki her süreç talep ile başlar. Nasıl ilk sanayi devriminde insan gücünün yerine, su ve buhar gücü ile çalışan makinelere gerek duyulduysa, 21.yüzyılda da aynı talep ortaya çıkmaktadır. İnsanoğlu nasıl daha az ve daha efektif çalışabilir?Aslında göz ardı ettiğimiz bir şey de var. Neden çalışıyoruz? Para kazanmak için.. E daha az çalışırsak, ya da bizden çok daha verimli robotlar bizim yerimize çalışırsa biz nasıl para kazanacağız? Cevap yok..

Teknoloji artık tamamen hayatımızı ele geçirmiş durumda. En azından dünyada nüfusunun %70’ı için bu şekilde. Bana göre bu süreç hiç de sağlıklı bir şekilde evrilmiyor. En başta insanlar o kadar ağır işlerde o kadar ağır şartlarda çalışıyordu ki, bir makine üretildiğinde hem belki 10 kişinin işini yapıyor, hem de en ağır şartlarda sorunsuz çalışabiliyordu. Şimdi ise zaten teknoloji ile iç içe geçmişiz, elimizden telefon düşmüyor, bir de üstüne diğer bütün elektrikli aletlerle ortak bir bulut (İnternet of Things IOT) oluşturulması planlanıyor. Yani bana biraz doyumsuzluk gibi geliyor.

Endüstriyel otomasyon alanında çığır açacak, Evet!. Üretim kalitesi ve hızı inanılmaz artacak, Ona da OK! Daha fazla üretilecek.. daha fazla satılacak..?? E yeter be kardeşim niye her yıl araba, beyaz eşya, telefon vs değiştirmek zorunda? Neyse bunlar derin konular arkadaşlar..

Endüstri 4.0 Avantajları

  • Sistemin izlenmesinin ve arıza teşhisinin kolaylaştırılması
  • Sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışlarıyla sürdürülebilir olması
  • Daha yüksek verimliliğin sağlanması
  • Üretimde esnekliğin arttırılması
  • Maliyetin azaltılması
  • Yeni hizmet, meslek ve iş modellerinin geliştirilmesi

Türkiye’de Endüstri 4.0

Türkiye’nin öncelikle adımı Hindistan gibi içerisinde bulunduğumuz yazılım çağını çok iyi değerlendirip, diğer bütün ülkelere yetişmesi gerekiyor. Hali hazırda müthiş bir üretim kapasitemiz var, Avrupalı, Amerikalı yatırımcılar kaliteli iş gücüne hasret. Bazı fabrikalarımız ve entegre tesislerimiz Endüstri 4.0’a ayak uydurmaya çalışıyor, ancak çoğu üretim tesisimiz bu teknolojiye entegre olmaktan çoooook uzak. Malum çoğu makine ve yedek parçaları ülkemize ithal olarak gelmektedir. Öncelikle bu ekipmanları üretip, yazılım ile de desteklememiz gerekmektedir. Umarız her alanda ve kısa zaman içerisinde bu teknolojik gelişmeleri ülkemize faydalı bir şekilde entegre edebiliriz.

Industrial_Robots_IR

Ciao,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.