Dünya Kupası Tarihi

Çoğu futbol severin bildiği üzere ilk Dünya Kupası 1930 yılında dönemin FIFA başkanı Jules Rimet’in onuruna düzenlenmiştir. Uruguay’ın Montevideo şehrinde yer alan turnuva 13 Mayıs tarihinde başlayıp, ayın sonunda sona ermiştir. 13 ülkenin katıldığı ilk Dünya Kupası’nı turnuvanın ev sahibi de olan Uruguay, final müsabakasında Arjantin’i 4-2 kazanarak müzesine götürmüştür. 4 yılda bir düzenlenen turnuva II.Dünya Savaşı sebebi ile 1942 ve 1946 yıllarında düzenlenememiştir. 15 Temmuz 2018 tarihinde, Rusya’nın başkenti Moskova’da oynanan turnuva finalinde, bu aşamaya ilk defa adını yazdıran Hırvatistan ile 1998’de ev sahipiliği yaptığı turnuvanın şampiyonu olan Fransa kozlarını paylaştı. 21.Dünya Kupası’nı müzesine götüren taraf Fransa oldu.

fransa-dünya-kupasıTurnuvanın önemli ve merak edilir sayılabilecek verilerden de paylaşmanın gerektiğini düşünüyorum. Bu kupayı en fazla kazanan taraf, 5 defa kupayı müzesine götürmeyi başarmış olan Brezilya’dır. Kazandığı turnuva yılları şu şekildedir; 1958,1962,1970,1994 ve son olarak 2002. Brezilya’yı en yakın takipçileri ise, 4’er defa kupayı müzesine götürmeyi başaran Almanya ve İtalya’dır.

brazil-world-cupGünümüz teknolojisi ve futbolu birleştiren olaylardan biri de bu yıl yapılan turnuvada, uzun süre tartışmalara konu olan VAR (Video Assistant Referee) yani “Video Yardımcı Hakem” uygulaması oldu.

Video-Assistant-referee

Final maçı dahil çok kritik kararlar için uygulamaya başvuran hakemlerin işini kolaylaştıran bu uygulama ulusal liglerde de kullanılacak. Teknolojinin kupaya etkisi bu şekilde oldu ama biraz tarih yapacak olursak, ilk kupa TV yayınının 1954 yılında İsviçre’de uygulandığını ve renkli ilk yayının ise 1970 yılında Meksika’da düzenlenen turnuva sırasında yapıldığını görüyoruz.

Bir de tabi ki her turnuvada “en” lere verilen ödüller mevcut. Açıklamalar ile birlikte şu şekilde denilebilir;

Altın Top: Medya mensupları tarafından turnuvanın en iyi oyuncusu seçilen kişiye verilen ödül olarak bilinmektedir.

Altın Ayakkabı: turnuvada gol kralı olan kişinin aldığı ödüldür.

Altın Eldiven: bu ödül diğer iki ödülden farklı olarak FIFA teknik çalışma grubu tarafından, turnuvanın en iyi kalecisine verilmektedir.

En İyi Genç Oyuncu Ödülü: FIFA teknik çalışma grubu tarafından, 21 yaş altı en oyuncusuna verilen ödüldür.

FIFA Fair Play Ödülü: FIFA Fair Play Komitesi tarafından belirlenen puan sistemi ve kriterlere göre en centilmen takım olarak belirlenen takıma verilen ödüldür.

Turnuva Takımı: turnuvada en iyi oynamış oyunculardan kurulan takımdır.

2018 turnuvasının sona ermesi ile birlikte kazananlar listesi aşağıdaki gibi olmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.