Bir önceki yazımızda da söz verdiğimiz gibi FM 19 Türk Wonderkids yazımız sizlerle, şimdien iyi okumalar diliyorum. Haydi başlayalım!

Maalesef bir önceki yazımızda olduğu gibi birçok pozisyonda birçok isim paylaşamayacağız. Çünkü Türk kulüplerin altyapısı ve altyapıya verdikleri önem yabancı sınırlamasının da tartışıldığı şu günlerde gerçek bir sorun haline gelmiş durumda. Bu sorunun çözümü ise önce bu FM 19 Türk Wonderkids kategorisinde yer alabilecek bu yetenekleri şekillendirecek antrenörleri yetiştirmek. Daha sonra zaten bu çocuklarımız iyi altyapı eğitimi aldıktan sonra doğru yolu kendileri bulacaktır. Bizce Türk futbolunun kurtuluşu yabancı sınırlamasında değil, altyapıda oyuncu oynatma zorunluluğunda olmalı. Şampiyonlar Ligi‘ne katılımdaki kural (Kulüp altyapısından yetişen 4 oyuncu (trained at club) ve kulübün oynadığı ligde yetişmiş 4 oyuncu (trained at nation) olmak üzere toplamda 8 oyuncu zorunluluğu) geçerli olursa yabancı sınırlaması ve altyapı sorunumuzun büyük bir çoğunun çözüleceğini umuyoruz.

Biz tekrar konumuza dönelim..

İşte FM 19 Türk Wonderkids Listemiz;

1) Atakan Akkaynak

1999 doğumlu oyuncu Hollanda ligi’nde Willem II forması giymekte. Defasif orta saha ve orta saha da görev yapabilmekte. Defansif oyun kurucu rolünde oynamakta. 3.5-4 M euro civarında bonservisi bulunmakta.

Sezon performansı :17 maç 1 gol 2 asist

2) Berkay Özcan

1998 doğumlu oyuncu Bundesliga’da bir başka FM 19 Türk Wonderkids oyunucusu Ozan Kabak ile Stuttgart forması giymektedir. Ofansif orta saha pozisyonunda oynamakta. Ofansif oyun kurucu rolünde oynayan oyuncunun 3.5 M Euro bonservisi bulunmakta.

Sezon performansı :12 maç 2 gol 3 asist

3) Erkan Eyibil

2001 doğumlu oyuncu alışık olduğunuz üzere Bundesliga’da Mainz forması giymekte. AMC pozisyonunda oynayan genç oyuncu, ofansif oyun kurucu rolünde oynamakta.Bonservisi ise sizi sevindircek cinsten. Sadece 235 bin Euro oyuncuyu 5 M Euro civarında transfer edebiliyorsunuz. FM’ ye girdiğiniz de ilk yapacağınız işlerden biri olması gerekli.

Sezon performansı :16 maç 9 gol 4 asist

4) Salih Özcan

Bir Alman-Türk yapımı oyuncu daha sizlerle. Salih Özcan geçenlerde Alman alt yaş milli takımlarında oynadı. Almanlar tarafından çok şeyler beklenilen bir oyuncu. Bizim federasyonun milli takıma kazandırmak istedikleri bir isim fakat bu iş biraz zor görünüyor. Yeni bir Mesut Özil olacak gibi. FM 19 Türk Wonderkids listemizin en çok ilgil çeken MC’lerinden biri olan oyuncu iki yönlü orta rolünde oynamakta. Bonservisi 3.8 M euro olarak gözükse de Football Manager 2019’da Köln’ün oyunucu bırakmaya hiç niyeti yok.

Sezon performansı :12 maç 1 gol

5) Ali Akman

2002 doğumlu Bursa altyapısından çıkan oyuncu forvet pozisyonunda oynamakta.Yukarıda yazılan FM 19 Türk Wonderkids oyuncuları içinden en rahat transfer edebileceğiniz ve yaşı itibariyle biraz sabır gerektiren bir oyuncu. Ama sabretmeye değer !!

Sezon performansı :6 maç 2 gol

6) Mustafa Kapı

2002 doğumlu başka bir oyuncu olan ve Galatasaray altyapısından çıkan oyuncu lig de de oynayan en genç 2. oyuncu oldu. Mustafa hem orta saha hem de ofansif orta saha pozisyonlarında oynamakta. Rol bakımından çok esnek bir oyuncu hangi rol size daha iyi uyuyor ise o rolü benimsettirebilirsiniz.

Sezon performansı :8 maç 2 gol

7) Atalay Babacan

Türkiye altyaş milli takımlarının kaptanı olarak onlarca milli maç oynamış 2000 doğumlu oyuncu Galatasaray akademisinin ürünü. AMC pozisyonunda görev yapan ofansif oyun kurucu rolünde oynamaktadır. Eğer görev verilirse Football Manager 2019’dda en iyi Türk futbolcuların arasında olacağına inanılıyor.

Sezon performansı :22 maç 7 gol 5 asist

8) Berke Özer

Türkiye ‘de yetişen en iyi kalecilerden biri olan Berke sezon başında Altınordu’dan Fenerbahçe’ye transfer oldu. FM 19 Türk Wonderkids haricinde dünyanın da gözünü üzerinden ayıramadığı 2000 doğumlu oyuncu yeni transfer olduğu için takımınıza katmak için ilerde oynamamasını istemekten başka bir çareniz bulunmuyor.

9) Ferdi Kadıoğlu

Nec Nijmegen takımında yine sezon başı Fenerbahçe’ye gelen 1999 doğumlu oyuncu. 10 numara pozisyonunda en iyilerden biri olacağa benziyor. Fenerbahçe’den koparılması biraz zor 🙂

10) Recep Yemişçi

Altınordu altyapısının bir ürünü daha. 1999 doğumlu oyuncu defans (stoper) pozisyonunda görev yapmakta. 500 bin Euro civarında bir bonservisi bulunmakta. Altınordu ile 3-4 m Euro ya anlaşabiliryorsunuz. Size 10 yıl boyunca defans aratmayacak bir isim.

11) Zeki Çelik

4 büyüklerin farkedemediği ancak İstanbulspor’dan Lille’e giden orada da 11 oynayan 1997 doğumlu oyuncu sağ bek pozisyonunda görev yapmakta. Bu sezon  Ligue 1 de 25 maça çıkan genç oyuncu 5 de asist yaptı.

12) Abdulkadir Ömür

Trabzon altyapısında çıkan 1999 doğumlu oyuncu. Oyunda Trabzon’da almak çok zor fakat aynı lig de onu izlemek bile büyük bir keyif. Abdülkadir Trabzonspor’un 11’inde bu sezon 21 maç ta 2 gol 5 asistlik performansı ile göz doldurdu.

13) Naci Ünüvar

Ajax altyapısında oynayan 2003 doğumlu oyuncu geleceğin en iyi sol kanat forvetlerinden biri olacağa benziyor. Bu sezon altyaş kategorilerinde 27 maçta 7 gol 8 asist lik performansı ile oynadı. Sol kanat ve forvet pozisyonlarında oynayabiliyor. Naci henüz 15 yaşında olmasına rağmen oyunu ve oyuna bakışı çok fazla olgun gözüküyor.

14) Ferhat Çoğalan

Trabzon’dan Barcelona Valencia ve en son Lille altyapısından yetişen gurbetçi oyuncu 2002 doğumlu. Henüz 16 yaşında olan Ferhat 10 numara pozisyonunda görev yapmakta.

15) Mert Müldür

FM 19 Türk Wonderkids listemizin son oyuncusu, Rapid Wien altyapısından yetişen Mert Müldür. Şu anda bu takımın formasını giyen 1999 doğumlu defansın tüm bölgelerinde oynayabilen genç oyuncu, tam bir joker.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.