Geçtiğimiz Mart ayında duyurusu yapılmış olan Google Stadia, bulut tabanlı bir oyun platformu olacak. Yani, bildiğiniz Google Chrome üzerinden oyunları, bilgisayara indirmeden direk online olarak oynayacağız. Bu yeni platformun (O kadarda yeni değil, hali hazırda zaten Playstation ve XBOX ta benzer hizmeti veriyor) bir başka avantajı ise güçlü bir donanıma ihtiyaç duymamamız. Bir başka deyişle, internet bağlantınız iyi olduğu sürece, her türlü bilgisayardan oyunları oynayabilirsiniz, pahalı ekran kartlarına gerek olmayacak.

Google Stadia Fiyatı – Ücretlendirme Nasıl Olacak

Google Stadia ya belli bir aylık abonelik ücreti ödenerek sahip olunabilicek. Bu hizmetin bedeli için şuan konuşulan rakam aylık 10$. Evet arkadaşlar, maalesef dolar üzerinden konuşacağız, çünkü bu hizmet ülkemize ne zaman, ne şekil, hangi fiyattan girer gibi sorulara dair herhangi bir açıklama yok.

Anlatıyorsun, anlatıyorsun ama internet hızının ne kadar iyi olması gerektiğini anlatmadın?

Eveeet…. Arkadaşlar, işin en can sıkıcı yani burası maalesef. İnternet bağlantı hızımızın gerçekten iyi olması gerekmekte. Aksi takdirde yaşayacağımız yüksek pingler, kimi zaman moral bozukluğu, kimi zaman küfürleşip çirkinleşmelere, kimi zamansa cinnet girişimlerine sebebiyet verebilir.

Google tarafından önerilen min internet hızı 10mbps, bu hızla bize vaat edilen deneyim ise 720p + 60fps oalcak. 1080P HDR + 60 fps + 5,1 surround ses için gerekli hız ise 20mbps ve üzeri. Tabii ki herkesin gönlünde yatan aslan ise en sonda, 4k HDR + 60fps + 5,1 surround limiti 35mbps olacak.

Benzerleri var diyorsun onu da bir anlat hele

Daha önce belirttiğim gibi halihazırda benzer hizmetler zaten mevcut, ama “BENZER” ler, yani aynısı değiller. Çünkü PS ve Xboxın, bulut hizmetlerine en yeni oyunları eklemiyorlar. Üzerinden birkaç sene geçmiş oyunlar ekleniyor (Bir iki istisna hariç). Google Stadia ise sunacağı oyunlar daha güncel ve en yeni oyunlar olacak.

Bunların hepsi de aylık 10$ diyorsun, as bayrakları as süpermiş

Arkadaşlar, diğer oyun sitelerinde ve çevremdeki insanlarda gördüğüm bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Bahsedilen 10 dolar rakamı sadece sistemi kullanma bedeli, ekstra oynayacağınız oyunları platform üzerinden satın almanız gerekiyor. Şöyle bir örnekle izah edeyim, aylık 10 dolara mükemmel özellikleri olan, dünyadaki her oyunu en yüksek ayarlarda çalıştıran bir bilgisayarı sadece oyun oynamak amacıyla kiralıyorsunuz, ama oynayacağınız oyunları kendiniz almanız gerekiyor.

Google Stadia Çıkış Tarihi

Unutmadan, sistem ilk defa Kasım-2019 da aktif olacak. Ama ilk oyuncuların arasına katılmanız için standard üyelik değil, özel üyelik almanız gerekli buda 130 dolar gibi bir rakama denk geliyor. Çıktığında inceleme amaçlı almayı düşünüyorum, onla ilgili detaylı bir inceleme yazısını o zaman kaleme alacağım. Şimdilik hoşça kalın.

Şimdilik ülkece beklemedeyiz arkadaşlar; bu link üzerinden güncellemeleri takip edebilirsiniz..

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.