Arkadaşlar selamlar, bugün hep beraber son günlerde herkesin dilinde olan Permanent Resident Card I yani herkesçe bilinen adıyla “Green Card” konuşacağız. Bu noktadan sonra Green Card ı kolaylık olsun diye GC diye kısaltacağım. Bu kart kimileri için yeni bir hayat demek, kimileri içinse cennetin anahtarı, peki neden? GC sahibine neredeyse doğma büyüme 7 göbek Amerikalı olan bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu hakları size sağlar (Neredeyse diyorum çünkü bazı haklara tam vatandaş olana kadar erişemezsiniz) GC aslında A.B.D de süresiz oturum iznidir. Ülkeye istediğiniz gibi girip çıkabilir, istediğiniz şehirde ekstra çalışma iznine gerek olmadan çalışabilirsiniz, devletin öğrencilere verdiği öğrenci kredilerinden yararlanabilir yada mortgage yardımıyla ev alabilirsiniz. Şu ana kadar her şey harika görünüyor, pekii ya bunun bedeli?

Tamam ama bu Green Card ın hiçbir dezavantajı yok mu?

Kısaca cevaplayacak olursak var arkadaşlar. Hepimizin bildiği üzere A.B.D “Vahşi” kapitalizmin tavan yaptığı bir ülkedir. Eğitim,sağlık, konaklama, beslenme vb. Her şey bu ülkede ücretli ve pahalıdır. Bu noktada pahalılık konusunu şöyle açmak istiyorum, evet pahalıdır ama sonuç olarak sizde orada çalıştığınızda dolar kazanıyor olacaksınız yinede özellikle eğitim ve sağlık aşırı derecede pahalıdır. Özellikle hastane faturaları gerçekten korkunç koyutlara ulaşabilir.

Sağlık, eğitim, konaklamanın ücretli ve pahalı olduğunu zaten biliyoruz başka?

Diye düşünenler olacaktır aranızdan. Buna da tek bir kelimeyle cevap vereyim, Vergi. Arkadaşlar A.B.D vergi denetiminin dünya üzerinde en ciddi ve acımasız uygulandığı ülkedir ve GC sahipleri de bu vergiye tabiidir. Klişe bir örnek verecek olursak Al Capone bile işlediği suçlardan dolayı değil vergi kaçırdığı için hapse atılmıştır. Aslında yazının bu kısmı zengin ve varlıklı insanları ilgilendiriyor çünkü sadece kazandığınızın değil, sahip olduklarınızın da vergisini ödemelisiniz. Yani Türkiye de kira geliriniz yada mevduat geliriniz varsa A.B.D de yıl sonunda bunları beyan edip vergilerini ödemeniz gerekmektedir. Son zamanlar da bu uygulamayla ilgili basındada çokça haber yer aldı, Çocuklarının A.B.D vatandaşı olmasını isteyen ünlü ve zenginler, çocuklarını orada doğurarak onlara vatandaşlık aldılar. Tabii daha sonra vergi konusunu öğrenince bu seferde vatandaşlıktan çıkmaya karar verdiler.

Arkadaş içimizi kararttın, hiç mi güzel noktası yok bu Green Card ın?

Arkadaşlar, bu yazıyı kaleme almamdaki amacım, çevremde ailem ve arkadaşlarımda gözlemlediğim GC yi aldıkmı yırttık, kurtardık hayat artık toz pembe düşünceleri. Hayır arkadaşlar böyle bir şey yok, A.B.D de daha fazla şartlar imkanlar olmasına rağmen hayatta burda da uzaktan görüldüğü kadar kolay değil.

Tamam çok uzattın, Green Card başvurusu nasıl oluyor? Green Card Sonuçları ne zaman açıklanıyor? Onu haber ver…

Eveeet sanırım bir çoğumuzun merakla beklediği konu bu. Arkadaşlar GC yi almamızın birkaç yolu var aslında.
1-Evlilik yoluyla GC alabilirsiniz toplamda yanılmıyorsam 4-8 ay arası bir süreç sonunda GC nize kavuşuyorsunuz. GC yi aldıktan 3 sene sonra ise vatandaşlığa başvurma hakkınız oluyor. En kısa şekilde vatandaşlık alma yolu evlilik.

2-Şirket Aracılığıyla GC alabilirsiniz. Bu biraz çetrefilli bir yol. Bunu alabilmeniz için, önce size sponsor olabilecek bir firma aracılığıyla A.B.D de çalışma izni çıkarttırıp sonrada GC ye başvurdurtmalısınız. Tahmin edeceğiniz üzere firmalar bunu yapmaya pek yanaşmazlar. Alanınızda çok iyiyseniz, referanslarınız / tecrübeniz çok iyiyse yada akademik olarak çok güçlüyseniz böyle bir yola başvurabilirsiniz. Eğer bu saydıklarım yoksa firmalara zahmet edip mail bile atmayın çünkü dönmeyeceklerdir.

3-Çekilişle GC sahibi olabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız, her sene yapılan bu çekilişe hiçbir ücret ödemeden 5 dakikanızı ayırarak başvurup GC sahibi olabilirsiniz. En zahmetsiz ama en şansa bağlı GC alma yöntemi budur. Bu noktada sizi uyarmak istiyorum, bazı İnternet sitelerinde ücreti karşılığından (300-500 TL) size bu yolla GC temin edebileceklerini ileri sürüyorlar. Arkadaşlar, GC çekilişi adı üzerinde bir çekiliş. Kimse size bu yolla GC temin edebileceğini garanti edemez. Resmi site harici hiçbir siteden başvuru yapmayın, hele hele paralı başvuru asla yapmayın. Bu yolla GC almak için bazı aşamalardan geçmeniz gerekecek, o aşamaları bir sonraki yazımda anlatacağım,

4-Yukarıda saydıklarımın yanında yüklü bir miktar parayı A.B.D ye sokacağınızı garanti ederseniz, yatırımcı olduğunuz için bu şekilde de GC alabilirsiniz. Bildiğim net bir rakam yok ama 1 milyon dolardan aşağı olduğunu düşünmüyorum.

Green Card sonuçları genellikle takip eden bir sonraki yılın Mayıs ayı içerisinde sonuçlanıyor. Örneğin 2020 Başvuruları DV-2020 Green Card sonuçları 7 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacaktır. DV-2019 da 15 Mayıs 2018’de açıklanmış idi.

Green Card başvurusu için tıklayınız.

Green Card sonuçları için tıklayınız.

Arkadaşlar bana ayırdığınız vaktiniz için teşekkürler, şimdilik yazımı burada noktalıyorum, sorularınız olursa çekinmeden yorum atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.