Arkadaşlar selam, bugün sizlerle PS4 un exclusive oyunu olan Horizon Zero Dawn`i beraber inceleyeceğiz. Hemen bastan harika oyun mutlaka oynayın diye girmek istemezdim amma ve lakin gerçekten de harika bir oyun. Ana oyun ve “The Frozen Wild” ek paketiyle beraber oyunu edinebilirsiniz. Horizon Zero Dawn alışılmışın dışındaki konusuyla, post-apocaliptic bir dönemde geçen bir açık dünya oyunu. Tahmin edeceğiniz üzere, tüm olayımız ana görevleri yapmak, isteğe bağlı olarak ( ama bazen zorunda olduğumuz) yan görevlerde mevcut. Bunun neresi alışılmışın dışında? sorusunun cevabini az biraz sonra bulacaksınız. Oyunda çokça ana/yan görev mevcut, tüm görevleri bitirmediğim için net bir zaman veremeyeceğim ama bu yazıyı yaklaşık 50 saatlik bir oynama suresinin akabinde kaleme alıyorum. Ana görevlerin tamamı bitti ama çokça yan görev duruyor.

horizon-zero

Öncelikle grafiklerden bahsedelim, PS-PRO + 4k UHD TV kombinasyonunda grafiklerin gerçekten de çok tatmin edici olduğunu belirtmeliyim. Oyunda bazen öyle manzaralarla karşılaştım ki, bir sure durup izlemeden edemedim. Karakterler ve çevredeki materyaller gayet iyi tasarlanmış. Burada tek eleştirebileceğim unsur diyaloglar. Karakterler konuşurken mimikleri ve jestleri neredeyse yok, ağızları bile çok az kıpırdıyor. Burada aklıma Captain Tsubasa çizgi filmi geldi, hatırlayacağınız üzere orada da ağızlar kapalı yapılan goy goylar mevcuttu. Bu hatanın farkına varmış olacaklar ki ek paketi oynamaya başladığınızda bu durumun biraz düzeltildiğini göreceksiniz.

OYUNUN KONUSU

Eveeet, simdi oyunun konusuna gelelim. Horizon Zero Dawn alışılmışın dışında olduğundan bahsetmiştim sebebi ise, açık dünyada neredeyse hiçbir hayvanla karşılaşmıyoruz, onların yerine Robotlar var. Oyunda robotların yanında kabile hayatında yasayan, teknolojiden tamamen kopmuş insanlar var. Konunun dikkat çekiciliği iste tam bu noktada başlıyor, insanlar bu kadar ilkel iken robotlar nasıl dünya üzerinde gezer? İnsanlar o kadar ilkel ki içlerinden bazıları robotlara ALLAH diye tapıyor. Burada tövbemizi edip yazımıza devam edelim. Bu sorunun cevabini görevleri tamamladıkça yavaş yavaş öğreneceksiniz. Tüm maceramızda bize Aloy isimli karakter eslik ediyor. Kendisinin annesi veya babası yok sadece babası gibi gördüğü Rost adında bir Nora Outlander var. Nora oyundaki bir kabilenin adi, Aloy un kabilesi diyemeyeceğim çünkü onun lanetli olduğunu düşünüp aralarına almıyorlar. Evet maalesef Aloy öksüz ve yetim, kimi kimsesi yok buda yetmezmiş gibi kabile tarafından kotu muamele görüyor. Bu muamele bazen öyle kötüleşiyor ki, bazı zibidilerin taş atması sonucu ufacık kızın kafası bile yarılıyor (Saka değil) . Bunların hiç birine aldırmayan kahramanımız hayati boyunca tek bir şeye hazırlanıyor, kabileye kabul törenine. İşte film tam bu noktada kopuyor. Spoiler olmaması acısından daha ileri gidemeyeceğim.

horizon-zero-dawn-2

ROBOTLARIN DÜNYASI

Oyunda çok ceşitli robotlar mevcut. Kullandığımız “Focus” adı verilen bir cihaz sayesinde robotların türünün ne olduğunu ve zayıf noktalarının neler olduğunu öğrenebiliyoruz. Far Cry Primalde olduğu gibi bazı robotları evcilleştirme imkanımız mevcut. Kolayca avlayabildiğimiz robotlar olduğu gibi, gerçekten çook uğraştıracak robotlarda mevcut oyunda, kişisel olarak en nefret ettiğim robot Stalkerlar oldu. Bu arkadaşlar görünmez oldukları için gerçekten çok can sıkıcı olabiliyorlar.

Horizon Zero Dawn da imha ettiğimiz robotlardan çıkan itemleri upgradeler için kullanabilirsiniz yada para yerine sayılan “Metal Shard” a çevirmek üzere haritada çeşitli yerlerde bulunan bazı esnaf arkadaşlara satabilirsiniz. Hazır harita demişken, oyunun haritası gerçekten geniş. Ama bir yerden başka bir yere gitmek robotlar yüzünden gerçekten zulüm olabiliyor. Bu noktada fast travel packler imdadımıza yetişiyor. Hem zaman kaybetmemiş oluyoruz, hemde bazı azman robotların gazabına uğramamış oluyoruz. Tabi haritanın tamamı açık olmadığı için en azından bir kere tüm yolları kendimiz geçmiş olmamış gerekiyor.

Level sistemi baz alınan oyunda, tamamladığımız ana ya da yan görevlerden, imha ettiğimiz her robottan experience kazanmak mümkün. Her levelda sahip olacağımız skill pointlerle yeni skiller öğrenilebilir, karakterimizi geliştirebiliriz. Gayet klasik bir sistem fazla detaya girmeye gerek yok.

Özetleyecek olursak, Horizon Zero Dawn gerçekten oynanması gereken harika bir oyun. Orijinal konu, yaratıcı ve çok tekrar etmeyen yan görevler ( ki bazıları gerçekten çok orijinal, aile içi trajediye bile şahit oldum) akıcı dinamikler özenle kullanılmış. Kaç oyunluk bir seri olur bilemiyorum ama kesinlikle bir devamı olacaktır. Çünkü hala cevaplanmamış sorular var. Ama merak etmeyin, oyuna başlarken ki tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. Şimdilik bu kadar bir sonraki incelemede görüşmek üzere…

Önceki İçerikTsunami Gerçekleri
Sonraki İçerikBeşiktaş Transfer Gündemi Aralık 2018
İş güç yüzünden ara verdiği oyun hayatına yıllar sonra geri dönmüştür. Tam bir Ultima Online aşığıdır. Kendisi bizzat Sosaria, Jhelom un bağrından kopup gelmiştir. Askerliğini Order birliğinde yapmiştir. Bedirhan, Nazlıcan ve Sufiyle cıktığı maceralarında Kancık pusuların belası olup adını 'Bela' diye dağlara taşlara yazdırmışlığı da vardır. En büyük hayali Ultima Online`ı modern zamana uydurup eski günlerine döndürmektir. Ozamana kadar Kal Ort Por...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.