İnşaat mühendisliği, bildiğiniz gibi özellikle 90’lı yılların sonrası, özellikle gelişmekte olan ülkeler bazında tepeye çıkan bir meslek oldu. İnşaat sektörünün hızlı gelişimi ve ticarette yer alan hacmi dolayısı ile ülkemizde de sektöre eleman yetiştirme artmış ve öğrenciler için de cazip hale gelmiştir. İnşaat mühendisi olarak size kendi tecrübelerimden ve etrafımda yaşanan hikayelerden örnekler vermek isterim.

1

Alan Seçimi

Bence bir inşaat mühendisi adayı öncelikle nasıl bir alanda çalışmayı hayal ediyor, bunun kararını vermeli. Mesela, siz gerçekten ben saha ortamını severim, güzel goy goy da olur düşüncesindeyseniz bu ne kadar realize edilebilir acaba? Cevap; tamamen edilebilir. İnşaat mühendisliği saha işinin stresi tabi ki vardır ve her zaman işler iyi gitmez, müdahil olamayacağınız nedenlerle örnek; malzeme eksikleri, işçi maaşları, hava şartları, proje eksikleri vesaire sebepleri ile işiniz gecikebilir ama yöneticiniz tarafından kabul görme ihtimali olmadığı gibi bunları gerekçe olarak sunmaya bizzat siz gerek görmezsiniz. Cevap çok belli; “İşte o yüzden sen oradasın!”. Mantıksal tutarlılığı kendi içinde olsa da, genele yaymak çok anlamsızdır. Bunun dışında evet güzel goy goy olur, kendi adamlarınız ve bağlantılarınız olmaya başlar, müthiş kullanışlı bir ağınız olmasa da işe yarar bir ağınız olur.

2

Ama kim ben sahacı olacağım diyerek ki özellikle yurtdışına çıkıyorsa bu alanı seçme hakkına sahip olabilir ki. Mesela ben bu kafada geldim 2014 Ekim ayında Moskova‘ya. Tabi ki “Bana ne abicim, bize teknik ofisçi lazım, arada sahaya da çıkarsın” denildi. Sahaya sadece stres atabilmek için sigaraya çıkarsınız. Bunu çok net söyleyebilirim. İş senden bekleniyor, yani 50 adamın başındaki kalfaya şuraları yap, şu şekilde yap, malzeme siparişi üzerine değil de, şu raporları ver, hak edişi hazırla, finans grafiğini hazırla beraber üstünden geçelim, bu malzemeyi ne kadar yazmışız bütçede vesaire. O sebeple kesinlikle diyebilirim ki, koşturmaca ve yoğun baskı, stress ve mesai istemiyorsanız teknik ofisçi olmayın. Çok basit, bana da duanızı esirgemeyin.

4

İnşaat Mühendisliği Dünya Piyasası

Bu başlığa ek olarak şunu da konuşabiliriz, inşaat mühendisliği iş imkanları. Ne kadar artık modası geçen bir bölüm de olsa, ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum ve inşaat sektörünün ne kadar yanlış da olsa hala lokomotif sektör olması sebebi ile cazip bir meslek olduğunu söylüyorum. Bunun dışında seçenekler çok güzel olmasa da Afrika’da Kuzey Afrika’nın ve Arap yarım adasının tamamı, Tanzanya, Somali, Senegal, Nijerya, Etiyopya bunların yanı sıra Amerika kıtasında, Meksika’da, az da olsa Avrupa’da, Rusya ve eski Sovyet ülkelerinin tamamında, yakın komşularımızdan Irak, Gürcistan, Azerbaycan’da kısacası birçok coğrafyada iş olanakları mevcut. Bu seçeneklerde daha bir köle hayatı ama daha fazla para ve bolluk mevcuttur.

Özellikle yurt dışına gidenlere tavsiyem firmayı iyi araştırın, her şey mümkün. Bana göre de seçeneklerinizi değerlendirirken esas olan gideceğiniz yerden çok hangi firma ile gideceğiniz önemlidir. Ama illa bir ülke üzerinde ısrarcıysanız, bir şekilde oraya gitmek de hayaliniz uğruna mantıklıdır. Ama sonuç olarak hayaliniz gerçek olmayacak. Benim söylememle sizin yaşamanız da aynı olamayacaktır.

Şimdilik birinci bölümümüzü burada bırakalım. Siz biraz bunların üzerine düşünürken ben de inşaat mühendisliği içindeki alanlar üzerine yoğunlaşayım. Saygılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.