Eveeet, inşaat mühendisliği aday adayı ve aday arkadaşlarımıza tekrar bir yazı ile ki bu işi size ben anlatırım diyebileceğim bir yazı ile tekrar ulaşalım. Bu yazıda şantiyelerin kalbi olan teknik ofis departmanını konu alalım? Neden şantiyenin kalbidir? Görevleri aslında nelerdir ama gerçekte neleri yapmaktadırlar? Zorlukları ve kolaylıkları ne şekilde düşünmek gerekir? Teknik ofisçi olalım mı? Genel olarak bu soruları irdeleyeceğiz arkadaşlar.

Teknik Ofis Nedir?

Eğer inşaat piyasası ile herhangi bir ağınız yok ise teknik ofis denildiğinde ilk aklınıza gelen projelerde çıkacak uyumsuzlukları, hesap kitap yaparak düzeltip çözüm bulan, çıkacak “teknik” sorunlarda danışılan, ekipman tamiratı yapan insanlar grubu aklınıza gelebilir. Uzaktan yakından alakası yok. Teknik ofis, şantiyenin finansal grubudur, finans projeksiyon ve yönetim birimidir. İşin planlamasını yapmakla bunu kontrol edip periyodik raporlar hazırlamakla, aynı şekilde bütçe planını yapmakla, bunlarla alakalı işveren ve/veya taşeron hakedişlerin, ek işlerin, ek sözleşmelerin hazırlanması ve onaylanması ile alakalı tüm dosyaları hazırlayıp onaylatma ile yükümlüdür. Ne işi ne kadar sürede yapmalıydık ne kadar sürede yaptık? Ne kadara mal etmeliydik, ne kadara geldi, neden? Bu tip soruların cevabını arayan ve tüm şantiye ilerlemesini her düzeyde yetkiliye sunmakla mükellef olan ekiptir. Bu sebeple de şantiyenin kalbidir, şantiye için kan para demektir (kötü bir örnek olsa bile) ve bunu pompalayan adamlar da buradadır.

Construction Euro

Teknik Ofis Kimlerden Oluşmalıdır?

Bu konu gerçekten firma ile alakalıdır, nasıl bir firma olduğu veya nasıl bir firma olmak istediği ile alakalıdır. Olması gereken; 1 Planlama Mühendisi, 1 Maliyet Kontrolü Mühendisi, 1 Hakediş Mühendisi, 1 Teknik Ofis Şefi ve bunların yanı sıra metraj yapma ve yukarıda bahsedilen işlerin alt dosyalarını (ataşmanları) hazırlamak ile yükümlü 2-3 Tekniker ile oluşturulmalıdır. Ama ben en fazla 2 kişilik teknik ofislerde çalıştım.

Cosntruction Budget

Neden Teknik Ofisçi Olmalıyım?

Olmamalısın. Bunun üzerine söylenebilecek tek bir kelime daha yok. Muhakkak herkes aynı tecrübeyi yaşamayacaktır ama şansımı lotoda denemeyi tercih ederdim. Bence en zor yanı, işi yapan elin sizin olmanız. Örnek, işi çıkartan saha mühendisi değildir, evet projeyi okur, işçileri ve malzeme organizasyonunu yapıp işi kontrol eder ama işi yapmaz. Teknik ofisçi işi yapan kişidir. Genelde de sahacı olanlar daha fazla ücret alır. Bu artık işlerin kar marjlarının düşmesi ile dengeye gelse de, gerçekten teknik ofisçi olmak için mantıklı tek bir sebep göremiyorum, tek mantıklı sebep “ekmek parası”.

1st May

Evet arkadaşlar o sebeple herkesin 1 Mayıs İşçi Bayramı‘nı şantiye ofisinden çalışarak kutluyorum. Spiral, kırıcı ve telsiz sesleri arasında bir bayram, eski komünist Rusya’da…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.