Internet of things; Türkçe karşılığı Nesnelerin İnterneti. Gelişen teknoloji ile filmlerde sıkça karşılaştığımız robotları/akıllı makineleri artık aramızda daha sık göreceğiz. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve sokaklarda zaten mevcut olarak sıkça karşılaşıyoruz. Bu günlük hayatta kullandığımız makinelerin özel bir ağ ortamında birbiriyle haberleştiğini düşünün..

Akıllı tost makineleri, akıllı ayakkabılar ve saatler, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) bir parçası olarak internete bağlanan günlük eşyalardan sadece birkaçıdır ve bu sayı hızla artıyor.

Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Fabrikalardaki makineler ve nesneler “Endüstri 4.0” kapsamında gelişim göstermektedir. Uzmanlar, 2020 yılına kadar yeni işletmelerin yarısından fazlasının IoT desteği ile çalışacağını öngörüyor.

Cihazlar (sensör, ev aletleri, akıllı saatler vb.) otomatik sistemlerle birleştirilerek, belirli bir görevde birbirine yardım etmesi, süreçten öğrenim kazanması (bilgi toplamak, analiz etmek ve bir eylem oluşturmak) planlanmaktadır.

Internet of things cihazları, topladıkları sensör verilerini, bir IoT ağ geçidine veya verilerin analiz edilmesine veya yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği başka bir kenar aygıtına bağlanarak paylaşır. Bazen, bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket ederler. Cihazlar insan müdahalesine gerek duymadan çalışmaların çoğunu yapar, ancak insanlar cihazlarla etkileşime girebilir – örneğin, bunları ayarlamak, talimat vermek veya verilere erişmek.

  • Bain & Company, yıllık IoT donanım ve yazılım gelirlerinin 2020 yılına kadar 450 milyar doları aşmasını bekliyor.
  • McKinsey & Company’nin IoT’nin 2025 yılına kadar 11,1 trilyon dolarlık bir etkisi olacağını tahmin ediyor.
  • IHS Markit, bağlı IoT cihazlarının sayısının 2030 yılında yıllık% 12 artarak 125 milyara ulaşacağına inanıyor.
  • Gartner, 208 milyardan fazla bağlantının 2020’de kullanımda olacağını ve IoT cihazlarında ve hizmetlerinde toplam harcamanın 2018’de 3.7 trilyon dolara ulaşacağını değerlendiriyor.

Internet Of Things Örnekleri

Hemen bir örnek; işten çıktınız park yerini unuttuğunuz arabanıza akıllı kol saatiniz ile bağlandınız ve sizin onu daha rahat bulmanız için korna çalmasını rica ettiniz. Arabanızı bulduktan sonra trafik durumunu kontrol en hızlı yoldan evinize yaklaşmaya başladınız. Evinize yaklaşır yaklaşmaz tekrar akıllı ekranınızdan ışıkları yakıp, evin içerisinde bulunan akıllı termometreden ısı bilgisini alıp hemen klimanızı istediğiniz sıcaklıkta aktif hale getirdiniz. E tabi akıllı televizyon sisteminizden de güzel bir kanal açıp mutfağa doğru yol alacaksınız.. Kral çok film izliyorsun diyorsunuz biliyorum ama gerçekten çok çok az kaldı.

internet-of-things-home

Bu çok küçük ama günlük yaşama en yakın örneklerden bir tanesi idi. Şimdi bunu fabrikalara, ulaşım sektörüne, sağlık sektörüne genişletin. Sadece akıllı saatiniz ile sağlık değerlerinizi gözden geçirip, doktora gerek kalmadan geri bildirimi alabileceğinizi düşünün.

Tarımda, IoT tabanlı akıllı tarım sistemleri, bağlı sensörleri kullanarak, örneğin tarla alanlarının ışık, sıcaklık, nem ve toprak neminin izlenmesine yardımcı olabilir. IoT, sulama sistemlerinin otomasyonunda da etkilidir.

Akıllı bir şehirde, akıllı sokak lambaları ve akıllı sayaçlar gibi IoT sensörleri ve konuşlandırmaları trafiği hafifletmeye, enerji tasarrufu sağlamaya, çevresel kaygıları izlemeye ve ele almaya ve sanitasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Şu an yapay zeka çalışmaları son sürat sürerken akıllı araçlar, robotlar ve birbiri arasında haberleşen nesneleri birlikte çalıştığını düşünün. Doğal olarak günlük hayatımızda insan faktörü giderek azalacak. İyi mi olacak, kötü mü olacak, yaralı mı, zararlı mı? Kim ne derse desin hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.