Evet arkadaşlar, kimileri için acı kimileri için tatlı, kimileri için şaibeli kimileri için ise haklı bir sezon, ama emin olun Türk futbolu için çok farklı bir sezon oldu. Sezonu ve Beşiktaş ‘ın bundan sonraki durumunu farklı bir şekilde değerlendireceğiz.

Bana göre bu sezon ile ilgili İngiliz tabiri ile “Milestones of the Season” şu şekilde değerlendirilmeli;

milestones

-VAR sistemi ilk kez uygulandı

-Ali Koç başkanlığının ilk senesi, “Lefter Küçükandonyadis Sezonu” Fenerbahçe tarihinin en zor senelerinden biri oldu

ali koc

-Galatasaray 22.Şampiyonluk alırken klüp içi eleştiriler yönetimi ibra etmeyen genel kurula oldu, kulüp dışı ise tartışmalı hakem hataları ve Abdürrahim Albayrak tarafından sezon sonuna doğru başlatılan “VAR kayıtları” tartışması oldu

fatih terim

-Başakşehir 8 puan fark ile önde olduğu şampiyonluk yarışını bitiremedi

-Trabzonspor altyapı üzerine dönerek gelecek senenin aşısını vurdu, hem hoca hem yönetim hem oyuncular tüm Türkiye tarafından desteklendi

Şenol Güneş milli takımın başında bu yazının yazıldığı tarih itibari ile son maç Yunanistan olmak üzere çıktığı 3 maçın tamamından galibiyet ile ayrılarak önceki dönemine nazaran çok iyi başladı

senol gunes

Yukarıda bahsi geçen olaylar genel hatları ile ligde yaşananlar ve futbolun nabzının ayarının yükseliğ alçaldığı olaylardı. Önümüzdeki sezon planlaması açısından bu yazımızda kısaca Beşiktaş’ı ve muhtemel planlarını değerlendireceğiz.

Beşiktaş ve Abdullah Avcı

Sosyal medya ve televizyonlardaki tüm yorumlar kirliliğinin içerisinde en anlamsız bulduğum “Ne başarısı var?” sorusudur. Zaten Abdullah Avcı gibi yeni jenerasyonun en başarılı ve en gelişime açık olanı, spor teknolojilerinin ve Avrupa futbol akımlarının sıkı takipçisi ve titiz uygulayıcısı bir hoca eğer başarabilmiş olsaydı zaten yeni adresi Avrupa olurdu. Beşiktaş ile anlaşmasının sebebi bu başarıları kendi ile ortak hedefleri paylaşan yönetici ve taraftar grubu ile hayata sokmak.

abdullah avci

Buraya kadar hedefler örtüşüyor. Şimdi buradaki başarılması gereken, yani yıllık alacağı 10-12 milyon TL’nin karşılığı için, aynı hedeflere sahip takım yaratmak. Bu noktada kesinlikle enkaz almadığını belirtebiliriz, gidecekleri ve gidebilecekleri kenara bırakıp ilk 11 yazacak olursak Caner, Vida, Gökhan Dorukhan, Atiba, Adem, Güven ve Burak gibi oyunculardan belki Caner hariç tereddütsüz herkes 11’e yazar. Sağlanacak tasarruflar ile veya satılabilecek oyunculardan elde edilecek gelirler ile de altyapı ve genç nokta transferler yapılacak.

besiktas iskele

Bence karamsar olmanın çok bir faydası yok, Abdullah Avcı iyi bir taktiysen, Fikret Orman iyi bir başkan, hatalarının çoğu duygusal verilmiş kararlar sonucu oldu. Abdullah Avcı seçimi kesinlikle duygusal bir karar değil, duygusal karar 1-Sergen Yalçın, 2-Guti Hernandez olurdu. Bu döneme 2.Feda diyenler haksız sayılmaz ama bana göre ufak bir nüans farkı olacaktır. “Postmodern Feda”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.