Hem kişisel gelişimimiz hem de motivasyona ihtiyacımız olduğumuz zamanlarda, vizyonlu yazarların yapımları ya da yaşanmış olaylardan derlenen dizi serileri yardımımıza koşar. İzlemeniz gereken diziler başlığı altında altında bu yapımları elimden geldiğince size de aktaracağım. Hepsi tarafımca izlenmiş ve gerçekten hayatımda iz bırakabilmiş dizilerdir. Evet herkesin yaşantısı, tercihler farklı ama ortak bir dünya görüşü için bu dizileri kaçırmayın.

Bu yazıda sıralama yok. Hepsi zaten hem konu olarak hem de verilmek istenen mesajlar konusunda çok farklı yerlerde. İstediğiniz zaman istediğiniz diziden başlayabilirsiniz, hepsi de izlemeniz gereken diziler. Hadi başlayalım;

MAD MEN (2007-2015)

Benim açık ara 1 numaram, hatta yakın zamanda tekrar başlamayı düşünüyorum. Malum beyin çok unutkan bir organımız, can alıcı mesajlar hala beynimin bir köşesinde zonklasa da, çoğu sahne silinmiş gitmiş. 2007 de çekimleri başladı ve 2015 de son sezonu ile ekranlara veda etti. Dizi bizi 1960lara götürüyor. New York’un en prestijli, en janjanlı dönemleri. Piyasanın en yetenekli reklamcılarının bir arada olduğu bir acente ve reklam dünyasındaki yer kapma savaşına tanıklık ediyoruz. Bu savaşın Akhilleus’u Donald “Don” Draper’ın hayatı..

Draper soyadı hep aklımda soru işareti olmuştur. Malum İngilizce de “The Raper” olarak da okunabilmektedir. Don’un hayatına tanık oldukça bu minik kelime oyunu daha da anlamlı gelmeye başlayacak 🙂 Dizi boyunca Don’un gizli hayatına ve basit bir satış elemanından nasıl dünyanın en büyük markalarının reklam sloganlarını bulan ekibin başı olduğuna tanıklık edeceğiz. Gerçekten hem iş hayatına dair mesajlar, hem de yaşama dair çok güzel geri bildirimler alabilirsiniz.

İlişki konusunda Don abimiz biraz tutarsız 🙂 O yüzden onun yaptıklarının tam tersini yaparak kendinizi güzel mutlu bir aile ortamına taşıyabilirsiniz. Sonuçta bu da bir ders. Dizide ayrıca yaşanmış hikayeler ve bu hikayelere göndermeler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bölüm biter bitmez Google’a kaç kez “1960 bilmem kimin reklamı” diye arattığım bir sürü olay var. Özellikle dizinin sonu.. Neyse spoiler yok.

Dönem dizileri her zaman insanlara ayrı bir tat katıyor, cep telefonu yok, bilgisayar yok, yapay zeka yok. İnsanın yaratıcılık konusunda kendini zorlayabileceği ve geliştirebileceği bir sürü zaman var. Teknolojik gelişmelerin nasıl oluştuğunu, insanların ihtiyaçlarını ve ilk tepkilerini görebiliyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

THE SOPRANOS (1999-2007)

Gelelim izlemeniz gereken diziler bölümümüzün 3 numarasına, suç/drama dizimi The Sopranos. Adını dizi içerisinde hayatlarına konuk olduğumuz Soprano ailesinden almaktadır. Dizinin ön plandaki karakteri babamız, liderimiz, sert ama bir o kadar duygusal patronumuz Tony Soprano.  Başlı başına inanılmaz bir karakter, inanılmaz bir oyunculuk. Klasik bir mafya dizisi bekleyenler bu diziye hiç ama hiç bulaşmasın.

Dizi benim gibi psikoloji ve insan davranışlarına ilgi duyanlar için de müthiş bir kaynak. Zaten hemen ilk bölümden bir psikolog ile Tony’nin seansına misafir oluyoruz. Çocukken yaşanan travmaların bir insanın hayatında ilerleyen dönemlerde ne kadar etkili olduğunu öğreneceğiz. Biz ne kadar her seçimin kendi kararımız olduğunu düşünsek de, her zaman bizi engelleyen ya da harekete geçirecek bir iç sese sahibiz.

Dediğim gibi dizide psikoloji ön planda, bizim yerel mafya lideri tiplemelerimizin aksine, bu kez gerçekten aile yaşantısıyla mafya yaşantısını bir arada götürmeye çalışan bir adam tanıyacağız. Gerçekten Tony’nin ne kadar zorlandığını göreceğiz, ve inanın bazı sahnelerde siz de  bu zorluğu paylaşacaksınız. Tony tek tek bu zorlukların üstesinden geldikçe siz de hayatınızdaki zorluklarla nasıl mücadele etmeniz gerektiğini göreceksiniz.

E suç dizisi dedin?! kesinlikle iliklerinize kadar dehşet ve vahşeti hissedeceksiniz. Güç gösterileri ve para her zaman olduğu gibi insanın gözünü nasıl karartabileceğini göreceğiz. İtalyanlar hiç rahat durmuyor 🙂

Şimdiden iyi seyirler,

Daha fazla içerik için Netflix Ocak 2019 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ciao,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.