Bu aralar kuzey komşumuz Rusya ile yakınlaşmalarımız devam ediyor, onların kültürüne ortak olma noktasında en etkili yardımcımız, Rus yapımı filmlerdir. Sanat eserleri, sadece Rus kültürüne özel değil, dünyanın neresine giderseniz gidin, o ülkenin dilini, adetlerini, sokak kültürünü bize en hızlı şekilde aktaracaktır.

Kafkas Esir (Кавказская пленница)

Kuzey Kafkasya bölgesinin eski geleneği, gelin kaçırma etrafında dönen Leonid Gaidai tarafından çekilen 1967 Sovyet yapımı komedi filmidir. Rus yapımı filmler arasında vazgeçilmez olan Film Shurik Üçlemesi’nin bir parçasıdır. (Ayrıca “Operasyon Y” ve Ivan Vasilievich) ve aynı zamanda “Üç Kafadar” ekibinin; “Korkak”(Georgy Vitsin), “Aptal”(Yuri Nikulin) ve “Pro”(Yevgeny Morgunov) olarak bilinen üçlünün de son filmidir. Rus yapımı filmler yazı dizimizin ilki yazısı olup, sitemizden diğer yazıları da takip edebilirsiniz.

Kafkas Aile

Filmin Konusu

Filmin ana karakteri, yerel halkın kültüründen ve geleneklerinden gözlemleyip çalışmalarında kullanmak için Kafkasya’ya giden Shurik (Aleksandr Demyanenko) adlı bir Etnografya öğrencisidir. Eski zamanlarda ki Sovyet Rusya’nın Kafkasya bölgesinden bahsediyorsak, ulaşım biraz zorludur tabi. Yolda, aracı sürekli olarak çalışmayı reddeden Edik (Ruslan Akhmetov) adlı bir ambulans şoförü ile tanışırlar. Yine aynı yolculuk esnasında Moskova’da Pedagoji öğrenimi gören Nadezhda Rumyantseva tarafından seslendirilen Nina (Natalya Varley) adında genç bir kadınla tanışırlar. Kızın amcası Cebrail (Frunzik Mkrtchyan), yerel ama tabi ki yozlaşmış bir devlet görevlisi ve zengin bir adam olan Saakhov (Vladimir Etush) için şoför olarak çalışıyor. Çoğu insan gibi aynı zamanda da hayvancılık yapıyor. Shurik’in bilgi toplama girişimleri, insanlar, onlarla içmediği sürece özlü sözler ve temenniler söylemekten vazgeçtiği için sık sık sarhoş olmasına neden olur. Bu temenniler Rus dilinde “тост” şeklinde yazılır. Aslında içki içilmeden önce sıra ile kadehin kaldırılıp temenni .

Tabi ki konu Rus yapımı filmler olunca, üzerine komedi de eklenip içki ve yerel enstantaneler işin içine girince özellikle bu “тост” sahneleri filmi özellikle neşeli hale getirmiştir. Kıt kanaat Rusça ile bile anlaşılabilir kısımları vardır. Eğer az da olsa bilginiz varsa tavsiyem orjinal dilinden izlenmesi üzerinedir, ama eski ve bilinen bir film olması sebebi ile hem İngilizce hem de Türkçe alt yazılı bulabilmek mümkündür.

Rus kültürünü tanıdığınız takdirde tabi ki daha rahat anlayıp daha çok güleceğiniz bir film olmakla beraber. İzlediğim onlarca film arasından rahatlıkla tavsiye edeceğim bir filmdir. Rus yapımı filmler konusunda bir duayen olduğumu söyleyemem tabi ki ama komedi ve drama bana göre yabancı bir ülkenin yaşam biçimi ve kültürü hakkında en saf etkileşimi yaratan türlerdir. Tavsiyem üzerine izleyenler olursa, yazının altında sizlerinde yorumlarını görmekten ayrıca memnuniyet duyarım. İyi seyirler.

2019’un en gözde film önerileri için tıklayınız.

Netflix Mart ayı programını da kaçırmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.