Tarih: 7 Ekim 1952

Dünyamızın yakın siyasetinin en önemli figürlerinden Vladimir Vladimirovich Putin, yani Rusya Federasyonu devlet başkanının doğum tarihidir. Putin’i diğer diğer liderlerden ayıran en önemli özelliği sadece farklı yönetim tarzı değil, cesur yaşam tarzı da dünya gündemine çok sık gelmesinin bir diğer nedenidir.

Kısa Biyografisi

Putin’in annesi bir fabrika işçisiydi ve babası 1930’ların başında denizaltı filosunda hizmet veren Sovyet Donanmasında bir askerdi. Babası düzenli orduya transfer edildikten sonra 1942’de ağır yaralandı. Putin’in anneannesi, 1941’de Tver bölgesinin Alman işgalcileri tarafından öldürüldü ve amcaları da savaş cephesinde kayboldu.

12 yaşındayken sambo ve judo öğrenmeye başladı. Judo sporunda siyah kemer ve sambo sporunda ulusal sertifaksı bulunuyor. Sovyet sinemasında tasvir edilen istihbarat memurlarını taklit etmek istemiştir. Saint Petersburg Lisesi’nde Almanca öğrenimi görmüştür ve akıcı Almanca konuşmaktadır.

Putin, 1970 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi’nde (Saint Petersburg Devlet Üniversitesi) Hukuk okudu ve 1975 yılında mezun oldu. Orada iken, Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katılmak zorunda kaldı ve Aralık 1991’e kadar üye kaldı.

1

Sporcu Yönü

Putin sık sık kayak, badminton, bisiklet, av ve balıkçılık dahil olmak üzere Ruslar arasında önemli görülen yaparak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip. Putin futbol izlemeyi de seviyor ve sıkı bir Zenit Saint Petersburg taraftarı olarak biliniyor.

4

Siyasi Kariyeri

16 yıl boyunca KGB’nin dış istihbarat subaylığını yapan Putin,1991 yılında siyasete girmek için istifa etmeden önce Yarbay rütbesine kadar yükselmiştir. 1996’da Moskova’ya taşındı ve Başkan Boris Yeltsin’in yönetimine katıldı,zaten KGB geçmişi olan Putin, hızla yükseldi ve Yeltsin istifa ettiğinde 31 Aralık 1999’da Başkan Vekili oldu. 2000 başkanlık seçimlerini %53, 2004 seçimlerini %72 oy oranları ile kazanarak başkan seçildi. Rus ekonomisi bu sekiz yıl boyunca büyüdü ve satın alma gücünde %72 artış sağlandı. Büyüme, 2000’li yılların mal patlamasının, Komünizm sonrası depresyondan ve finansal krizlerden kurtulmanın ve ihtiyatlı ekonomik ve mali politikaların bir sonucuydu. 2008 başkanlık seçimleri, Putin’i Başbakan olarak atayan Dmitry Medvedev tarafından kazanıldı, bu politikanın sebebi ise anayasının 3 dönem üst üste başkanlığa izin vermemesi olarak nitelendirilmişti. Eylül 2011’de, başkanlık şartları 4 ila 6 yıl arasında uzatıldıktan sonra,  Putin Başkan olarak üçüncü bir dönem aday olacağını açıkladı. Mart 2012 başkanlık seçimlerini oyların %64’ü ile kazandı.

2

Putin halen Rusya Federasyonu’nun başkanlık görevini yapmaktadır, Rusya siyasi tarihinde silinemez izler bırakarak şimdiden yaşayan bir efsane olarak kabul görmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.