Tarih: 20 Temmuz 1969 – Aya Çıkan Adam

20 Temmuz saat 10:56’da, Amerikalı astronot Neil Armstrong, Dünya’dan yaklaşık 400,000 kilometre uzaktaki uydumuza ulaştı. Ay’a insanoğlunun ilk adımını atarken “Bir insan için küçük, insanoğlu için büyük bir adım” sözlerini sarf etti. Böylece tarihin unutulmaz sayfalarında yer aldı.

neil-armstrong

Astronotları aya göndermek için yoğun çaba sarf eden Amerikan devleti, 25 Mayıs 1961’de kongrenin özel bir ortak oturumunda yapılan ünlü başkanı John F. Kennedy’nin sözleri hala kulaklarda. “Bu ulusun, bu on yıl çıkmadan önce, hedefe ulaşmak için kendisini taahhüt etmesi gerektiğine inanıyorum, bir insanın aya gidip sağ salim geri dönmesi”. Bu tarihlerde, Amerika Birleşik Devletleri uzay gelişimlerinde hala Sovyetler Birliği’ni takip ediyordu. Soğuk Savaş dönemini yaşayan Amerika, başkan Kennedy’nin cesur önerisini memnuniyetle karşıladı.

John F. Kennedy
12SEP1962

1966’da, uluslararası bir bilim adamları ve mühendis ekibi beş yıl aralıksız çalıştı. Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) tarafından üretilen fırlatma ve uzay aracı Apollo ilk insansız misyonunu gerçekleştirdi. Ardından, 27 Ocak 1967’de, Apollo uzay aracı ve Satürn roketinin insanlı bir fırlatma rampa testi sırasında yangın çıktı. Üç astronot hayatını kaybetti.

Aksaklıklara rağmen, NASA ve binlerce çalışanı durmadı. Ekim 1968’de ilk insanlı Apollo misyonu olan Apollo 7, Dünya yörüngesinde dolaştı. Ay yolculuğu ve iniş yapmak için gereken sofistike sistemlerin çoğunu başarıyla test etti.

Apollo uzay aracı, 16 Temmuz’da saatler 9.32’yi gösteriyordu. Tüm dünyanın şahitliğinde Kennedy Space Center’dan astronotlar Neil Armstrong, Edwin Aldrin Jr.ve Michael Collins ile birlikte havalandı. 38 yaşındaki bir sivil araştırma pilotu olan Armstrong, görevin komutanıydı. Tarih 20 Temmuz 1969 olduğunda ise tarihi an gerçekleşti, ve ünlü sözleri “That’s one small step for man, one giant leap for mankind.” ile tarihe geçti.

Apollo programı, tahmini 400.000 mühendis, teknisyen ve bilim adamı içeren ve 24 milyar dolara mal olan; pahalı ve emek isteyen inanılmaz bir başarıydı. 1961 yılında Kennedy’nin meydan okuması ile alevlenen aya çıkma yarışı  da artık ilgiyi ve beraberinde maddi desteklerini de yitirip bir nevi son bulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.