Tarih: 25 Temmuz 1978

1978 yılında 25 Temmuz günü, Louise Joy Brown, In Vitro Fertilizasyon (IVF) yoluyla gebe kalınan  dünyanın ilk bebeği. Anne Lesley ve baba Peter Brown, Oldham and District General Hastanesi, Manchester-İngiltere’de bebeklerine kavuşmuştur. Başarılı bir sezaryen ile doğan bebek gece yarısından kısa bir süre önce ailesine teslim edildi. 2.6 kilogram ağırlığında ve sağlıklı bir bebekti.

ilktüp bebek
http://tupbebekailesi.blogspot.com/2012/

Lesley Brown, tüplerindeki tıkanık sebebi ile yıllarca kısırlık yaşamıştı. Ta ki Kasım 1977’de deneysel IVF prosedürüne başvurana kadar. Yumurtalıklarından birinden olgun bir yumurta çıkarıldı ve bir embriyo oluşturmak için kocasının spermiyle birlikte bir laboratuvar ortamında birleştirildi. Embriyo daha sonra birkaç gün sonra rahmine implante edildi. IVF doktorları, İngiliz jinekolog Patrick Steptoe ve bilim adamı Robert Edwards, on yıl önce bu prosedür ile alakalı çalışmalara başlamıştı. Medya hamileliği öğrendikten sonra, Brown yoğun kamu incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Louise bebeğin doğumu dünya çapında manşetlerden verildi ve beraberinde de çeşitli yasal ve etik soruları gündeme getirdi.

newspaper_ivf
https://www.pinterest.com/pin/56858014015443366/

Brown ailesinin ikinci bir kızı da oldu, ilkinden yıllar sonraydı ve o da IVF yönetmi ile yani tüp bebek diye tabir edilen yöntem ile dünyaya geldi. Adını Natalie koymuşlardı. Natalie de tarihe geçti, Mayıs 1999’da. Natalie tarihe ilk doğum yapan tüp bebek olarak geçmeyi başardı. Bu durum iyiye işaretti çünkü birçok insan tüp bebek yönetmi ile doğan çocukların, çocuk doğuramayacağı endişesine sahipti. 2006 Aralık tarihine gelindiğinde ise, ilk tüp bebek olan Louise Brown da dünyaya bir erkek çocuğu getirdi ve o da sağlıklıydı.

Günümüz dünyasında bu yöntem, en yaygın kısırlık tedavisi olarak kullanılmakta ve kabul görmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu yöntemin uygulanması, daha da kolay hale gelmiştir. 1978 yılından bu yana, yani geçtiğimiz 40 yılda, tahminlere göre en az 8 milyon insan bu yöntem ile dünyaya gelmiştir. İngiltere’de bir doğurganlık tedavi merkezi olan Dr. Gillian Lockwood 8 milyonun “oldukça az bir tahmin” olduğuna inanıyor. Doktor bu konuya gerekçe olarak da “Çin ve Hindistan’da bildirilmemiş veya kaydedilmemiş büyük miktarda IVF olduğunu biliyoruz” dedi.

 

https://edition.cnn.com/2018/07/03/health/worldwide-ivf-babies-born-study/index.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.