Tarih: 30 Aralık 1922

Kuruluş

İnsanlık tarihinde genellikle güzel sonlar olmadığı için çoğu gelişmenin başlangıç tarihleri bana daha anlamlı gelmiştir. Bu sebeple bu yazımızda da tarihin belki de en çok ses getirmiş olan siyasi girişiminden bahsetmek istiyorum. 30 Aralık 1922 “Договор об образовании СССР” imza tarihi yani Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) başlangıç tarihi.

O tarihte bu birliğe katılan cumhuriyetler; Ukrayna,Belarus ve Transkafkasya Federal birlikleriydi. Bu anlaşma, Ocak 1924 yılınca SSCB’nin oluşumu ile ilgili deklarasyon ile birlikte, ilk federal anayasanın bir parçası olmakla kalmayıp, ana bölümü haline geldi.

Contract of USSR

Sözleşme İçeriği

Bu sözleşme önsöz ve 26 maddeden oluşuyordu. Önsöz kısmı yukarıda belirtilen devletleri, tek bir devlet olarak belirtiyordu ve bu devletin SSCB sözleşmesimin hükümlerine uygun olarak yöneltidiğinin altını çiziyordu. İlk madde dış politikanın yetkilendirmesini ve çerçevesini belirlerken 2 ve 10.maddeler arası yüksek devlet makamlarının yapılarını, nasıl ve kimlerden oluşturulacağını belirliyordu. Geriye kalanlar ise genel olarak finans, hukuk, yasal uyumluluk, sembolizm, başkent, anayasal çerçeve, kongre yetkileri ve SSCB’den çıkış haklarının belirlendiği maddelerdi.

Genel Bilgiler

Birliğin yüzölçümü 22,402,200 km² olmakla beraber dağılmadan (25 Aralık 1991) önceki son sayıma göre nüfusu da 293 milyonun üzerindeydi. Yazının başında belirttiğim “en çok ses getiren” tabiri ise sosyal yapısı ile alakalıydı. Soylular,burjuvazi ve ruhban sınıfları resmen eritilmişti ama bilinenin aksine para da vardı, maaşta alınıyordu, mülk devletindi ama size veriliyordu. Borsa piyasası olmaması sebebi ile, spekülatif ticaret olanaksızdı. Halk ve devlet imkanları açısından Sovyetler Birliği’ni tek açıdan ele almak anlamsızdır. Kuruluduğunda 1 ceket fabrikası neredeyse tüm bu coğrafyalara üretim yapmak zorundaydı ve 6 ayda bir ceket alınıyordu söylemleri o günlerden kalmadır ama 2.dünya savaşı sonrasında artık ekonomi ve doğal kaynakların kullanımı, endüstrileşme bambaşka boyutlara taşınmıştı.

Ethnic_map_USSR_1941

Dağılma

Dağılma konusuna gelecek olursak, kimine göre Kapital propoganda dünya üzerinde SSCB’yi alt etmişti, kimine göre yanlış eknomik politikalar ve milliyetçi yapılaşma, kimine göre de kapitalizm insan doğasına uygunluğu sebebi ile doyum noktasına gelerek dağılmıştır. Tabi ki konu ile alakalı en büyük merakımız o dönem mi daha iyiydi bu dönem mi konusu. Moskova sokaklarının yaşlı delikanlıları ve güzellerine sorduklarıma göre ise “daha gerçek zamanlar”,  “zorlukların paylaşıldığı zamanlar” gibi açıklamalar duyuyorum. Aslında her ülkede aynı jenerasyon gençlik ve orta yaş zamanlarına özlem duyuyor. Bu sebeple yaşamadan bu ayrımı yapmak mümkün değil. Rusya ile alakalı yazılarımızın devamını sitemizden takip edebilirsiniz. Herkese iyi yıllar.

С Новым Годом!

Moscow Castle

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.