Tarih: 4 Kasım 2008

2008 yılında bu gün, Illinois Senatörü Barack Obama, Arizona Senatörü John McCain’i yenerek, Beyaz Saray’a seçilen ilk Afrikalı Amerikalı başkanı olmayı başardı. Amerika Birleşik Devletleri 44.başkanı unvanını oyların yüzde 53 ile kazanan Obama’nın Başkan Yardımcısı Delaware’den Senatör Joe Biden oldu.

Kısa Biyografisi

1961’de Hawaii’de Kansas’tan beyaz bir kadından, Kenya’dan siyah bir erkekten doğdu, Harvard Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve Illinois Eyalet Senatosu’na seçildiği 1996’da siyasi kariyerini başlatmadan önce Chicago Üniversitesi’nde hukuk profesörü oldu. 1998 ve 2000 yıllarında bu göreve yeniden seçildi. 2004 yılında ise Amerika Birleşik devletleri Senato’suna seçilerek tam olarak siyasi hayatına başlamış oldu. 10 Şubat 2007’de Springfield, Illinois’de Obama, Başkan adaylığını resmen açıkladı.

3

Başkanlık Seçimi

Genel seçim kampanyası sırasında Obama ekibi tabandan yükselecek bir dalgayı hedeflemişti ve buna göre de adayın etkili yönlerini şekillendirmeye çalıştı. Kampanya sırasındaki en dikkat çekici olaylardan biri ise bağışlar için internetin etkili bir şekilde kullanılmasıydı. Washington Post’a göre 3 milyon bağışçı toplam 6.5 milyon bağış yapmıştı ve bunun 6 milyonu 100 USD ve altında idi. Buna rağmen toplanan para 500 milyon USD üzerine çıkmıştı.

Kampanya konuları açısından Obama, ABD’yi Irak’taki savaştan çıkarmaya ve diğer vaatlerin yanı sıra sağlık hizmetlerini genişletmeye söz verdi. Seçime giden aylarda ezici bir ulusal mali kriz, ülkenin ekonomiye odaklanmasını değiştirdi ve Obama ve McCain her biri ekonomik iyileştirme için en iyi plana sahip olduğunu göstermeye çalıştı.

1

4 Kasım’da, 69.9 milyon ABD vatandaşı Obama için oy kullanırken, 59.9 milyon seçmen ise McCain’e oy vermişti. Obama, son seçimlerde Cumhuriyetçiler tarafından kazanılan bazı geleneksel Cumhuriyetçi kaleleri (Virginia, Indiana) ve önemli savaş alanlarını (Florida, Ohio) ele geçirdi. Seçim sonrası il konuşmasında ise; “Amerika’nın her şeyin mümkün olduğu bir yer olduğundan şüphe duyan kimse varsa, kurucularımızın hayalinin zamanımızda hayatta olup olmadığını merak eden, demokrasimizin gücünü hala sorgulayan, bu gece cevabını aldı…Uzun zaman oldu, ama bu gece, bu seçimde bu tarihte yaptığımız şey yüzünden değişim Amerika’ya geldi.” sözlerini kullandı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.