Xiaomi markası hakkında yorumlar her yerde farklılık gösteriyor. Zaten adını duyar duymaz Asya bölgesi hemen bir gözümüzde canlanıyor. Bu ismi ilk duyduğumuzda klasik bir ucuz fiyatlı düşük kaliteli bir elektronik eşya gözünüzün önüne gelebilir ancak size kötü bir haberim var.. Yanıldınız! Xiaomi kalitesi ve tasarımı ile adım adım zirveye göz kırpıyor.

Xiaomi Hangi Ülkenin Markası?

Xiaomi, öncelikli olarak akıllı telefonlar üreten Pekin merkezli bir şirkettir. Kelime olarak dünyanın çeşitli yerlerinde diyetlerin temelini oluşturan tahıl olan “darı” anlamına gelir. Şirket, beş yıldan kısa bir süre içerisinde akıllı telefon pazarında başlangıçtan global oyuncuya geçti. Analistler bunu Apple ile karşılaştırıyor. Ürünleri pazarın hem alt hem de üst ucunu kapsamaktadır. Buna ek olarak pazar olarak Asya’nın da ötesine geçme planları var.

Söz konusu Asya ötesi olunca aklımıza hemen en büyük ticaret pazarlarından biri olan Amerika gelmektedir. Fakat yabancı şirketler, özellikle de Asya merkezli şirketlerin ABD’de tanınma konusunda zor zamanlar geçirdiği biliniyor (Alibaba örneği).

Xiaomi_Redmi_Note

Xiaomi Ürünleri Nelerdir?

Başlıca ürünleri cep telefonlarıdır. Xiaomi telefon yorumları oldukça olumlu, ülkemizde de artık sıkça rastlıyoruz. Telefonlar dışında günümüz itibariyle bir çok elektronik eşya satışı da yapmaktadırlar. Detaylı ürün kataloğu için tıklayınız.

Ekosistem etiketi altında, Xiaomi markası telefonlar, akıllı ev ürünleri, fitness bantları, akıllı ayakkabılar, robot süpürgeleri ve hatta bir pirinç pişiricisi sunmak için yüzlerce Çinli şirketle ortak çalışıyor. Geçen yıl boyunca, bu ortaklık sırt çantaları, valizler ve tornavida takımları gibi gündelik nesneleri kapsayacak şekilde genişledi. Xiaomi, Mijia alt markası altında pazarlanan akıllı ev ürünleri ile bu ürünleri kendi markası altında satıyor.

Örneğin, 25$ a Mi Band 2, bir Xiaomi ürünü olarak satılıyor, ancak asıl üreticisi Huami’dir.  Markanın akıllı ayakkabıları da Huami tarafından üretiliyor ve Mijia etiketi altında satılıyor.

Çin’in Apple’ı

Yaşam tarzı kategorisine odaklanan firma, birbiriyle iletişim kuran bir cihaz eko-sistemi kurmaya çalışıyor. Son kullanıcılar marya ait tüm akıllı ev ürünlerini kontrol etmek için Mi Home uygulamasını kullanabilir ve birden fazla ürün ve kurulum kuralı gruplama seçeneklerinden de yararlanabilirler. Örneğin, kapıda bir hareket detektörü kurabilir ve evinize girdiğiniz anda ışık ve hava temizleyici anahtarını kullanabilirsiniz.

Bu ürünlerin çoğu maalesef sadece Çin’de satılmaktadır, bu yüzden bunları üçüncü taraf satıcılar aracılığıyla satın almanız gerekir.

Pek çok şirket gibi, bu şirket de akıllı telefonlarının kullanıcıları için tüm bir teknoloji ekosisteminin başlangıcı olmasını istiyor. Bu durum, neden bazen “Çin’in Elması” olarak adlandırıldığını kısmen açıklayabilir. Özellikle Xiaomi Mi 8 modeli sıkça bu karşılaştırmalara maruz kalıyor.

Bu arada, fiziksel mağazaları, Xiaomi markası ürünleri ve sunumları da sık sık Apple’ınkilerle karşılaştırılıyor. Kısacası Xiaomi güvenilir mi? sorusunun yanıtı; kesinlikle EVET!

Ciao,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.