Sinema Salonu

Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazıdaki yerli komedi film seçimleri Yeşilçam dönemini içermemektedir ve şahsi kanaatlerimize göre seçimler ve sıralamalar yapılmıştır.

Yerli komedi denildiğinde şüphesiz ki ilk akıllara gelen isim Cem Yılmaz. Yerli komedi film sıralamasına başlamak içinse en doğru film Yahşi Batı.

YAHŞİ BATI

Yahşi-Batı-5-750×500
https://www.saklikumanda.com/yahsi-bati-kanal-dde-izleyici-karsisina-cikiyor/

IMDb: 7,3

Bu filmde bana göre gözden kaçırılmaması gereken en önemli husus Zafer Algöz’ün “Şerif” karakterini çok iyi derecede oynaması

Yine bir Cem Yılmaz filmi olan G.O.R.A filminin devamı niteliğinde olan A.R.O.G filmi benim listemde ikinci sırada yer alıyor.

A.R.O.G

002
https://www.dailymotion.com/video/x3tl8j9

IMDb: 7,2

Sıradaki yerli komedi filmimiz ise içerisinde kara mizahı çok ince şekilde yansıtan bir Yılmaz Erdoğan filmi olan Vizontele.

VİZONTELE

003
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/3/35/Vizontele.jpg/220px-Vizontele.jpg

IMDb: 8,0

Yine bir Yılmaz Erdoğan filmi ile devam ediyoruz ki bu filmin birçok sahnesini ezbere bilen bir nesilden söz etmek mümkün. Bana göre bir komedi filminin yakalayabileceği en büyük başarılardan biri de budur zaten. Sıradaki filmimiz Organize İşler.

ORGANİZE İŞLER

004
https://www.haberturk.com/magazin/fiskos/haber/1068847-organize-isler-2-geliyor

IMDb: 7,4

Biraz önce kara mizah demiştik, bu terimi kullanıp listemizde Pardon filmine yer vermemek gerçekten haksızlık olurdu. Sıradaki filmimiz birçok ünlü sanat çınarını bir arada barındıran Pardon.

PARDON

005
http://bilimdili.com/dusunce/bir-uyumsuzlugun-mizahi-pardon/

IMDb: 8,1

Yine benim ve birçok kişinin “best of” olarak yazacağı bir filme geldik, neden bilmiyorum ama bu serinin ben de ayrı bir yeri ve ezbere bildiğim fazlaca replikleri var. Sıradaki film Kolpaçino.

KOLPAÇİNO

006
http://silivrivizyon.com/kolpacino-2009-hd-turk-filmi

IMDb: 6,0

Bahsi geçen serinin ikinci filmi, devam filmlerinde genellikle beklentiyi karşılayamama durumunu içermemektedir. Biraz da bu sebeple sıradaki filmimiz Kolpaçino Bomba.

KOLPAÇİNO BOMBA

007

IMDb: 5,7

Yine oyunculukları ve yer aldıkları yapımları başarıya taşımaları ile bu listeye girmeyi sonuna kadar hak eden Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin Çalgı Çengi filmi.

ÇALGI ÇENGİ

008
https://www.ahaber.com.tr/magazin/2016/08/24/calgi-cengi-ikimiz-guldurmeye-geliyor

IMDb: 7,3

Sırada devam filmlerinde aynı başarıya kesinlikle yaklaşamamış olan ama zengin kadrosu ile herkesin beğenisini toplayan Çakallarla Dans filmi yer alıyor.

ÇAKALLARLA DANS

009
https://dizifilmindirr.weebly.com/ccedilakallarla-dans-1.html

IMDb: 5,7

Dönüp dolaşıyoruz ve sıra tekrar harika bir Cem Yılmaz filmine geliyor. Sıradaki filmimiz G.O.R.A

G.O.R.A

010
https://www.youtube.com/watch?v=UTUiQ9NWZcM

IMDb: 8,0

İşin özeti şu arkadaşlar, yukarıda bahsedilen filmlerden izlemedikleriniz varsa kesinlikle izleyebilirsiniz, hiçbiri zaman kaybı sayılamaz. Herkese iyi seyiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.