Zaman

Zamanın teşvik edici görkeminde yaşamak bizi sınar. Bu, en kudretli düşmandan daha hakim, en şiddetli sevinçten daha dayanılmazdır.
Daha bizim için paha biçilemez, evren için değersiz ve tahmin edilesi, basit hayatlarımızın rutin fırtınalarında kaybolurken zamanın getirdiği tutarsız doktrinler ve gizemli maneviyatı altında ezilmemenin hassas ve güçsüz zihinlerimiz için zayıf bir olasılık olduğunuz çehrelerimiz reddetse de ruhani dünyamız bu gerçek karşısında vakurca boyun eğer.
Saniyelerin hocalığında bitmeyen bu eğitim telaffuz edebildiğimiz sözcükleri gölgede bırakacak sırları yüzeyi donmuş bir su birikintisine atılan anlamlı bir bakış gibi yani kendimizi gördüğümüz bir yansıma edasıyla derinliklerimizde esir bırakır.

 

Doğru/Yanlış

Anlamaya başladığımız zamanı idrak etmek için kelimeleri takip etmek yeterli sanırım. Göze çarpmaya, küçük, önemsiz ayrıntıları dahi kelimelerin sınırlı evreniyle açıklayamadığımız gün, zihnimizdekilerin sonsuzluğa ulaştığı; anlamaya başladığımız gündür. Bütün inanışları tariflere sığdırmaya çabalamak, onlara özellikler vermek, sınıflandırmak ya da adaptasyonun ağrısız bir şekilde oluşması için onlara geçici maskeler takmak belki de en büyük günahımız. Bunun ötesinde, onların sadece kulbunu taktığımız sürahinin içini doldurmak için var olduğunu ima etmek; onları maddeleştirmek…Milyarlarca insanın aynı ağaca tırmanırken yarı yolda kalmaları, mantık ve öngörülerinin sonsuzluğunu keşfedememeleri ve de en sonunda o ağacı tanıyamadan ayaklarının kayıp dibi görünmeyen bir karanlığa düşmelerinin nedeni bu olabilir mi? Bıkmadan usanmadan doğruyu arıyoruz ve yanlışı sezmeye çalışıyoruz. Fakat “yanlış” olarak nitelendirdiğimiz unsurların farkedilmesiyle “doğru” nun kendini gösterdiğini ya da “doğru” nun takdir edilmesiyle, takdir edilenden geriye kalanın “yanlış” olduğunu kestirdiğimizi algılayabiliyor muyuz? Beklenildiği gibi en sonunda bu ikisini de kavrayamadan, sırlarına şahit olmadan yok oluyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.